Slavný ruský řidič Vladimir Čagin, který svůj kamion Kamaz sedmkrát dovedl k vítězství na Rallye Dakar, ukončil profesionální kariéru. Na tiskové konferenci v Moskvě dnes Čagin oznámil, že účast na letošním ročníku dakarského závodu byla jeho poslední.

"Dakarem 2011 jsem skončil svou kariéru," řekl dlouholetý soupeř českých závodníků. Vedle sedmi triumfů na Dakaru je Čagin pětinásobným vítězem Master-rallye, osminásobným vítězem Dubajské rallye a vítězem Rallye Paříž-Peking. Dakar vyhrál v letech 2000, 2002-04, 2006 a 2010-11.

Jednačtyřicetiletá legenda ruského sportu, známá pod přezdívkou "car", začínala na Dakaru jako spolujezdec v roce 1990, za volant se Čagin premiérově posadil v roce 1996. Je rekordmanem nejen v počtu titulů, ale i vítězných dakarských etap – se svým kamazem jich má na kontě úctyhodných třiašedesát.

V Rusku je Čagin považován za sportovní ikonu. Novináři ho přirovnávají k bohatýrům z dávných ruských bájí a k prvnímu kosmonautovi Juriji Gagarinovi. "Duše se tetelí radostí, že v Rusku žije takový chlapík," napsal komentátor listu Sovetskij sport po letošním Čaginově vítězství v Rallye Dakar.

Související