Špatné hospodářské výsledky podle firmy ohrožují pokračování závodů MS na Masarykově okruhu v roce 2012. Ve ztrátě byl Automotodrom Brno i v roce 2009, kdy prodělal 23,2 milionu korun.

Za negativní hospodářský výsledek může podle firmy výhradně zalistovací poplatek na mistrovství světa silničních motocyklů, který loni činil přibližně 70 milionů korun. "Ve srovnání s rokem 2009 se zvýšil téměř na dvojnásobek," uvedla předsedkyně představenstva Automotodromu Brno Ivana Ulmanová v tiskové zprávě, kterou dnes poskytla ČTK.

Prestižní Grand Prix Masarykův okruh pouze hostí, pořadatelem je společnost Dorna. Celkové náklady na závod bez zalistovacího poplatku dosáhly 88,761 milionu korun, výnosy činily 75,048 milionu korun. Při připočtení zalistovacího poplatku skončila nejvýznamnější motoristická akce v České republice pro Automotodrom ztrátou kolem 80 milionů korun, a to navzdory tomu, že se zvýšil počet návštěvníků na celkový počet 238 tisíc. Grand Prix ČR se tak stala nejnavštěvovanějším závodem celého seriálu.

Závod nemá podporu z veřejných zdrojů

"V tuto chvíli již nejsme schopni ani při seškrtání nákladů na minimum udržet vyrovnané hospodaření a pokrýt ztrátu Grand Prix České republiky ani z výnosů jiných akcí a pronájmu trati," uvedla Ulmanová. Automotodrom Brno hostil v roce 2010 další čtyři podniky mistrovství světa, za které zaplatil na zalistovacích poplatcích přes deset milionů korun.

Vedení okruhu minulý týden písemně seznámilo s předběžnými výsledky hospodaření společnost Dorna a upozornilo ji, že za stávajících podmínek není schopno garantovat financování závodu v roce 2012.

Podle vedení firmy by měla finanční pomoc pro šampionát přijít z veřejných zdrojů. Brno je údajně jediným podnikem z celého šampionátu, který takovou podporu nemá.

Oproti uplynulé sezoně z kalendáře Masarykova okruhu z ekonomických důvodů vypadly závody mistrovství světa Grand Tourismo a Světové série Renault.

Program letošní sezony ohrožen není. K hlavním podnikům, které se na brněnském okruhu uskuteční, patří mistrovství světa cestovních vozů (17. - 19. června), závod mistrovství světa superbiků (8. - 10. července) a tradiční mistrovství světa silničních motocyklů, které se v Brně jezdí téměř nepřetržitě od roku 1965. Letos se Grand Prix České republiky bude konat 12. až 14. srpna.

Související