Bez pomoci státu motocyklová Grand Prix bude mít letos v Brně derniéru. S žádostí o finanční podporu se společnost Automotodrom Brno, která závody pořádá, obrátí na vládu. Na tiskové konferenci to uvedla předsedkyně představenstva automotodromu Brno Ivana Ulmanová s tím, že firma má podporu kraje i města Brna.

70 milionů od státu

Firma chce po státu zaplacení zalistovacího poplatku promotérovi šampionátu, což je zhruba 70 milionů korun. Podle Ulmanové není nutné, aby částka putovala na účet Automotodromu, stát ji může poukázat přímo společnosti Dorna.

Autodrom prodělává, předloni to bylo 23,2 milionu korun, loni dokonce necelých 80 milionů. jeho zástupci tvrdí, že podporu, kterou žádají, je ve světě obvyklá a vyjmenovávají finanční podporou jiných sportovních akcí v republice, například loňského mistrovství světa basketbalistek nebo předloňského šampionátu v klasickém lyžování v Liberci.

Podle Ulmanové bude v případě, že brněnský závod z programu MS vypadne, obtížné vrátit do Česka tuto akci někdy v budoucnu. Zájem o pořádání Grand Prix mají například v Maďarsku nebo na Ukrajině. "Po státu nežádáme peníze na výplaty, rekonstrukce, na nic, ale zalistovací poplatek nejsme schopni hradit ze svého," uvedl Karel Abraham, předseda dozorčí rady Automotodromu Brno a otec našeho úspěšného závodníka.

Kalousek: Nevidím důvod

Ovšem podle ministra financí Miroslava Kalouska stát musí podporovat sport zejména v oblasti výchovy mládeže, Velká cena silničních motocyklů je podle něj ale především byznys. "Vláda České republiky nepořádá Velkou cenu a nevidím žádný důvod, proč by do ní měla peníze daňového poplatníka investovat, ve vší úctě k Velké ceně," řekl ve čtvrtek v Brně novinářům Kalousek.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který konání Grand Prix v Brně podpořil, chce o podpoře vlády jednat ve středu s ministrem školství Josefem Dobešem. Hašek dnes s primátorem města Romanem Onderkou podepsali také dopis, který vládě pošlou. Kraj letos pro brněnský Automotodrom navýšil dotaci z šesti milionů na osm. Deseti miliony přispěje i město. Podle obou politiků je motocyklové mistrovství světa pro region klíčové.

Oproti uplynulé sezoně z kalendáře Masarykova okruhu už z ekonomických důvodů vypadly automobilové závody mistrovství světa Grand Tourismo a Světové série Renault.

Nejnavštěvovanější závod

Program letošní sezony ohrožen není. K hlavních podnikům, které se na brněnském okruhu uskuteční, patří mistrovství světa cestovních vozů (17. - 19. června), závod mistrovství světa superbiků (8. - 10. července) a tradiční Grand Prix silničních motocyklů, která se v Brně jezdí téměř nepřetržitě od roku 1965. Letos se bude konat 12. až 14. srpna.

Celkové náklady na závod bez zalistovacího poplatku loni byly 88,761 milionu korun, výnosy činily 75,048 milionu. Grand Prix České republiky se stala díky přítomnosti 238 000 diváků nejnavštěvovanějším závodem celého seriálu.