Smrtí britského pilota a dvojnásobný vítěze slavného automobilového závodu 500 mil v Indianapolis Dana Wheldona skončila havárii patnácti vozů při nedělním závodě série IndyCar v Las Vegas. Wheldonův vůz při ní přeletěl další formuli a narazil do zdi a ochranného plotu.

Záchranáři jej hned začali oživovat, vrtulník pak třiatřicetiletého závodníka dopravil do nemocnice, tam ale britský závodník těžkým zraněním podlehl.

Hromadná havárie se udála během 13. kola z plánovaných dvou set. Po ní se velká část oválu proměnila ve vrakoviště s řadou hořících trosek. Tři další piloti vyvázli se zraněními, JR Hildebrand a Pippa Mannová museli strávit noc v nemocnici.

Briscoe: Jako scéna z Terminátora

"Vypadalo to jako válečná scéna z Terminátora nebo něčeho takového," řekl australský pilot Ryan Briscoe. "Bylo to jak v brutálním filmu," popsala hromadnou havárii slavná americká závodnice Danica Patricková. "Pro něco takového nenalézám slov, všichni jsme naprosto zdrcení," dodala.

Indycar Crash at Las Vegas Speedway 2011 ~ R.I.P. Dan Wheldon

Wheldon se jezdil v zadní části startovního pole 34 aut, když před ním po kontaktu několik pilotů ztratilo kontrolu nad vozy, které jezdí v tréninku na závod rychlostí až 360 kilometrů za hodinu, neměl šanci se jim vyhnout a jeho stroj se vznesl a po nárazu do bariéry vzplál.

Piloti i majitelé stájí se po zvěsti o Wheldonově úmrtí rozhodli závod ukončit. Na památku britského pilota, kterému se stal osudným jeho 134. závod, kolegové odjeli pět čestných kol, mnozí přes slzy pořádně neviděli na cestu.

Franchitti: Jedna malá chyba...

"Jsem teď zcela ochromený a nemám slov. V jedné minutě spolu žertujete při představování jezdců, v té další je Dan mrtvý," řekl zdrcený britský jezdec Dario Franchitti, který po zrušení závodu potřetí za sebou získal celkový triumf v sérii. "Mám rád ostré souboje, ale tohle je něco naprosto jiného. Jedna malá chyba kohokoliv..."

Sérii IndyCar naposledy poznamenalo úmrtí v roce 2006. Tehdy zahynul Američan Paul Dana při takzvaném warm upu před závodem v Homesteadu, který pak vyhrál právě Wheldon. Bylo to jedno z jeho 16 vítězství, v roce 2005 se stal celkovým šampionem série. Ve stejném roce triumfoval i ve slavném závodě 500 mil v Indianapolis a vítězství zopakoval letos v květnu. Od té doby ale nezávodil, protože neměl na tuto sezonu stálý tým.

Na start v Las Vegas zlákala Wheldona i prémie ve výši pět milionů dolarů (89 milionů korun), která byla při závěrečném závodě sezony vypsána právě pro případného vítěze bez stálého angažmá. Pro příští sezonu už se dohodl se svým bývalým týmem Andretti Green Racing. Po závodě v Las Vegas měl podepsat smlouvu.

Tragédie zasáhla celý motoristický svět. "Byla to legenda našeho sportu, opravdový bojovník a skvělý kluk," napsal na Twitteru pilot formule 1 Jenson Button, který v devadesátých letech závodil s Wheldonem na motokárách.