Jana Kopecký bude poprvé startovat na exhibičním setkání světových motoristických hvězd. V rámci Race of Champions v Düsseldorfu bude soupeřit s jezdci jako jsou Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Jenson Button, David Coulthard, Sébastian Ogier nebo Travis Pastrana.

"Jsem rád, že tam můžu startovat. Je to bonbónek na konci roku. Že bych to ale prožíval, že bych se tam těšil a počítal každou vteřinu, než ostatní kluky uvidím, to ne. Takový nejsem. Bude to obrovská prestiž, pokud budu mít šanci stát na startovní čáře s Vettelem nebo se Schumacherem. Beru je ale za normální soupeře," řekl Kopecký.

Druhý muž celkového pořadí seriálu IRC bude startovat v nedělním závodě jednotlivců, o den dříve jej čeká týmová soutěž. Kopecký bude společně s Vitalijem Petrovem z Ruska hájit barvy Slovanů. "Ještě jsme se nepotkali, takže se tam uvidíme poprvé," přiznal Kopecký, který je ale dobrým kamarádem jiného pilota F1 Roberta Kubici. "Psali jsme si spolu a ptal se mě, zda jedu s ním. Prý je (Petrov) v pohodě. Přidal k tomu ale spoustu smajlíků," uvedl Kopecký.

Devětadvacetiletý závodník do exhibičního závodu nepůjde s cílem získat skalpy světových hvězd v čele se Schumacherem. "Kdybych je porazil, měl bych z toho radost, ale že bych někde chodil a chlubil se? Ne, já jsem kluk z vesnice a on (Schumacher) má sedm titulů. Pořád je to ikona motoristického sportu," řekl Kopecký. Řada jezdců bere ale nadcházející exhibici hodně vážně. "Je fakt, že já být Schumacherem nebo Vettelem, tak bych byl naštvaný, kdyby mě porazil nějaký Kopecký," smál se.

Závod šampionů je specifický tím, že jezdci závodí v různých autech. Pořadatelé jich připravili hned osm. Vedle fabie S2000, se kterou Kopecký běžně závodí, jsou k dispozici speciální buggyny, okruhové Audi A8 nebo VW Scirocco.

"S něčím podobným nemám zkušenosti. Kromě fabie bude pro mě všechno nové a jsem sám zvědavý, jak se vůbec do těch aut vejdu. Koukal jsem na záběry z loňska a z buggyn takový Schumacher docela trčel. A to má tak o patnáct centimetrů méně než já," řekl Kopecký.

Stejně jako v minulém roce se bude jezdit na fotbalovém stadionu v Düsseldorfu, na kterém bude připravena paralelní asfaltová trať. Podle Kopeckého by podmínky měly nejvíce sedět rallyeovému speciálu mladoboleslavské automobilky.

"Je to auto stavěné na takové 'prosmýkačky', když to přeženu. Nejsou tam žádné rychlé zatáčky a trať není ani široká. Tipnul bych si, že s ním tam budou nejrychlejší časy. V okruhových autech nejsou žádné ruční brzdy a další věci, se kterými si člověk může pomoct," podotkl. Je však možné, že Kopecký si trať s fabií nevyzkouší. Auta se totiž losují a organizátoři se snaží, aby jezdci nemohli využívat vozy, které nejlépe znají.

Související