Rallye Dakar překonala Argentinu i Bolívii a dorazila do Chile. Aleš Loprais v 8. etapě zabojoval a do cíle dojel čtvrtý, když na vítězného Andreje Karginova na Kamazu ztratil osm minut. Český jezdec díky tomu poskočil na průběžné páté místo soutěže. Vedení v průběžném pořadí kamionů drží v pondělí druhý Gérard de Rooy s vozem Iveco.

Z etapového prvenství v kategorii motocyklů se radoval slavný Cyril Despres, pětinásobný vítěz Dakaru, na stroji značky Yamaha. Pro francouzského jezdce žijícího v Andoře to byla vůbec první vyhraná etapa letošního ročníku.

Loprais si v cíli oddechl. "Hrbolatá a prašná etapa, plná kamení. Bylo snadné udělat chybu," shrnul podmínky na trati pro webové stránky závodu. "Snažíme se, jak jen to jde, ale motor má prostě svoje limity. Konečně jsme to ale zvládli bez defektu," pochvaloval si.

"Nemůžeme být tak rychlí jako Kamazy, ty fungují v terénu, jako byl ten dnešní skvěle. Musíme počkat na duny, to je naše šance nahnat nějaký čas a posunout se dopředu," zhodnotil Loprais dále svoje vyhlídky. Ještě hodně se může změnit, musíme se držet vedoucí trojice a počkat na náš den," uzavřel.

V kategorii automobilů, které jely z Argentiny do Chile stejnou trasu jako kamiony, zvládl erzetu nejrychleji Násir Al Attíja, který o 1:12 minuty porazil svého kolegu z týmu Mini X-raid Stéphana Peterhansela. Vedení v průběžném pořadí udržel další člen týmu Nani Roma, jenž dojel šestý.

Vítězný exšampion Despres, který obhajuje loňské vítězství, se mezi motocyklisty posunul v průběžném pořadí na deváté místo. Dál vede v osmé etapě třetí Španěl Marc Coma (KTM).

"Nemám v plánu sbírat etapová vítězství, radši bych se dostal zpátky do čela závodu," uvedl Despres v cíli etapy. "Dnes jsem se ale dokázal utrhnout vedoucím jezdcům, vyhrál jsem a to je vždycky příjemné," pochvaloval si výhru, která ho v dosud nepříliš povedeném ročníku vynesla v celkovém pořadí nahoru.

Rallye Dakar - 8. etapa (Salta/Uyuni - Calama)

Oficiální výsledky:

Motocykly (462 km): 1. Despres (Fr./Yamaha) 5:23:20, 2. Coma (Šp./KTM) -2:15, 3. Barreda (Šp./Honda) -2:39, ...31. Pabiška (ČR/KTM) -39:06.

Průběžné pořadí: 1. Coma 32:06:19, 2. Barreda -38:38, 3. Viladoms (Šp./KTM) -1:27:22, ...20. Pabiška -5:20:32.

Automobily (302 km): 1. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) 2:32:57, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -1:12, 3. Sainz, Gottschalk (Šp., Něm./SMG) -2:36, ...40. Macháček, Tošenovský (ČR/Nissan) -50:46.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 29:46:08, 2. Peterhansel, Cottret -23:46, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -48:25, ...68. Macháček, Tošenovský -34:17:35.

Kamiony (302 km): 1. Karginov (Rus./Kamaz) 2:53:32, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -5:15, 3. Sotnikov (Rus./Kamaz) -6:55, 4. Loprais (ČR/Tatra) - 8:00, ...16. Vildman (ČR/Liaz) -26:47, 17. Vrátný -29:34, 18. Tománek (oba ČR/Tatra) -30:38.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 31:20:29, 2. Karginov -32:35, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:12:01, ...5. Loprais -1:48:27, 14. Vildman -6:57:05, 15. Vrátný -6:59:17, 20. Tománek -8:20:09.