Na debatě o Evropě na Colours of Ostrava to řekl nejtrefněji Daniel Kroupa. Ony dva tábory, které se rýsují ve společnosti, lze nejlépe rozdělit na ty, kteří hledají přátelské řešení (sluníčkáři, pravdoláskaři, havloidi, dokonce jsem slyšel, dámy prominou, pravdoserové), a na ty, kteří hledají řešení ne-přátelské (ti nemají pejorativ). To není věc České republiky, to se děje všude na světě, jen to nemá tak trefná jména.

Je to možná jakýsi duch doby: síla se probouzí a je to temná síla. Od té doby, co usedl prach po druhé světové válce, nebyla doba tak ne-přátelská jako teď. Vše je zatím na úrovni rétoriky, ale tím to začíná pokaždé. V 60. letech hýbalo Západem hnutí hippies, kteří hovořili o míru, lásce, nenásilí, boření zdí a toleranci mezi národy. O padesát let později světem hýbe jiné hnutí, které dostává lidi do ulic a jde přesně opačným směrem a snům hippies dává hanlivá jména. Jak to číst?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru