Dynamika české ekonomiky a růst inflace jsou v posledních měsících hlavními důvody pro zvyšování úrokových sazeb. Repo sazba se 2. listopadu zvýšila na 0,5 %, tedy o 0,25 bazických bodů. Toto zvýšení trh očekával a další přijdou v roce 2018. Podle odhadů analytiků bude v roce 2018 repo sazba na úrovni 1 %, zatímco ještě na začátku srpna 2017 to byla technická nula.

Tento nárůst ovlivní jak nové dlužníky, tak i již zadlužené domácnosti. Dopad na finanční hospodaření těchto domácností může být významný. V době refixace totiž může i mírné zvýšení sazeb velmi významně ovlivnit výši měsíční splátky, pokud nemůže být prodloužena doba splatnosti nebo pokud domácnost nemá k dispozici volné finanční prostředky k provedení mimořádné splátky. Lze tedy očekávat největší dopad na domácnosti s dlouhodobými půjčkami (20-25 let) a vysokým poměrem úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV nad 80 %).

Zdroj: ChytryHonza.cz

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?