Volba formy právního jednání náleží tudíž v první řadě jednajícím stranám, neboť zákonodárce upustil v řadě případů od povinné písemné formy. Oproti úpravě účinné do 31. 12. 2013 tak již není písemná forma vyžadována u (i) smlouvy o smlouvě budoucí, (ii) smlouvy o postoupení pohledávky, (iii) dohody o smluvní pokutě nebo (iv) smlouvy o nájmu prostoru sloužícího k podnikání (namísto dříve povinně písemné smlouvy o nájmu nebytových prostor ve smyslu zákona o nájmu a podnájmu nebytových prostor).

Lze očekávat, že absence požadavku písemné formy u řady právních jednání zjednoduší a zrychlí kontraktační procesy. Domnívám se však, že i nadále by mělo být v zájmu smluvních stran zachytit obsah smlouvy v reprodukovatelné formě (tj. písemně nebo alespoň ve formě e-mailové komunikace). V případě sporu z ústně uzavřené smlouvy je totiž nesmírně obtížné unést důkazní břemeno, a to na obou stranách. Z tohoto důvodu doporučuji v každém jednom případě zvážit, zda by nebylo vhodné uzavřít smlouvu v písemné nebo alespoň jinak reprodukovatelné formě, i když to zákon přímo nevyžaduje. V případě dlouhodobé spolupráce pak doporučuji sjednat mezi smluvními stranami pravidlo, že smlouvy uzavírané mezi těmito smluvními stranami vyžadují ke své platnosti a závaznosti určité (nejlépe písemné) formy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jedním ze základních principů nového občanského zákoníku je neformálnost. Zákon vychází z předpokladu, že není-li zákonem určeno nebo smluvními stranami sjednáno jinak, lze si pro právní jednání zvolit libovolnou formu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.