Sledovanou kraulařskou dvoustovku vyhrál Američan Ryan Lochte, stříbro získal jeho krajan a čtrnáctinásobný olympijský šampion Michael Phelps. Třetí doplaval německý obhájce titulu Paul Biedermann.

Lochte zvládl trať v čase 1:44,44 a Phelpse porazil o 35 setin. Biedermann byl pomalejší o 44 setin než vítěz a v Šanghaji neobhájil ani jeden ze svých dvou titulů z Říma 2009, kde se však ještě plavalo v dnes již zakázaných celotělových plavkách. Vedle kraulařské dvoustovky skončil německý plavec v Číně bronzový i na dvojnásobné trati.

Ženskou znakařskou stovku vyhrála domácí reprezentantka Ťing Čao o pouhou setinu před Ruskou Anastasjou Zujevovou. Bronz brala favorizovaná Američanka Natalie Coughlinová.

Český plavec Petr Bartůněk na mistrovství světa v Šanghaji do finále prsařské padesátky nepostoupil. V semifinále skončil na 15. místě, na postupující osmičku časem 27,87 ztratil tři desetiny vteřiny.

Dvacetiletý Bartůněk na šampionátu v Číně byl po Barboře Závadové a Petře Chocové třetím českým semifinalistou. Na postup do finále však mohl pomýšlet pouze v případě, kdyby se přiblížil na setinu vlastnímu českému rekordu (27,58).