Změnu pravidel chce prezident Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Gian Franco Kasper, aby bylo jasné, co mohou lyžaři nosit pod závodní kombinézou. Reagoval tak na případ slovinské sjezdařky Tiny Mazeové, která musela po druhém místě v superobřím slalomu Světového poháru v Bad Kleinkirchheimu podstoupit kontrolu spodního prádla.

"Musíme změnit pravidla," prohlásil Kasper. "Musí být jasné, že pokud je spodní prádlo vyrobeno byť jen zčásti z umělé hmoty, je to zakázané," uvedl.

Dvojnásobná stříbrná olympijská medailistka a mistryně světa v obřím slalomu měla jednodílné spodní prádlo s gumovou membránou, na což si stěžovala švýcarská výprava. Zástupci FIS zkontrolovali, zda má oblečení dostatečnou propustnost vzduchu a neodporuje pravidlům. Mazeová trest nedostala, ale FIS doporučila, aby lyžařky takové prádlo nenosily kvůli lepšímu dýchání pokožky.

"Zákaz takového oblečení je i otázkou zdraví lyžařů," řekl Kasper s tím, že nynější pravidla mají mnoho možností interpretace. Švýcaři si to vyložili tak, že části oblečení z umělé hmoty dávají Mazeové větší aerodynamickou výhodu. "Pro mě je to jasné. Pokud bychom na oblečení našli plastické části, měl by být sportovec okamžitě diskvalifikován. To se ale netýká případu Mazeové," uvedl funkcionář.

Kasper kritizoval také způsob, jakým mezinárodní federace v této kauze komunikovala. "Nebylo nejlepší říct, že to prádlo není zakázané, ale nepoužívejte to," prohlásil prezident FIS. "Navíc je veřejným tajemstvím, že takové prádlo používají minimálně další čtyři týmy," dodal.

Mezi lyžaři se o případu vede ostrá debata a sama Mazeová se proti tomu s trochou nadsázky ohradila. Když stála jako vedoucí žena v cílovém prostoru při superobřím slalomu v Cortině d'Ampezzo, sundala si před kamerami bundu, pod níž měla na sportovní podprsence anglický nápis "To není vaše starost".

Kasper s takovým druhem protestu a diskusí kolem nesouhlasí. "Je to dětinské, jako v mateřské školce, nic jiného. Jsem překvapen, že k tomu protestu vůbec došlo," prohlásil.