Lyžařka v boulích Nikola Sudová skončila třetí ve čtvrtém závodu sezony v Lake Placid a vrátila se na průběžnou bronzovou pozici ve Světovém poháru. I počtvrté vyhrála Američanka Hannah Kearneyová.

Sudová se probojovala na stupně vítězů podruhé během této zimy, protože třetí byla hned na úvod SP ve finské Ruce. Zároveň si připsala jubilejní 20. umístění na pódiu ve Světovém poháru.

"Třetí místo je skvělé, jsem moc spokojená," radovala se. "Ale jen sedm setin mi chybělo na druhé, to už to taky mohlo vyjít," dodala jedním dechem.

Po předloňské operaci kolena se devětadvacetiletá Češka dnes znovu prosadila mezi světovou špičku, vedle obhájkyně trofeje Kearneyové ji porazila už jen Kanaďanka Justine Dufourová-Lapointeová. Stejné pořadí je i v seriálu.

Sjezdovka Lower Wilderness v dějišti olympijských her v roce 1980 budila obavy. Před dvěma dny tam hustě pršelo, přes noc pak klesl mráz až na minus dvacet stupňů a proměnil kopec v ledovou horu. Navíc fičela vichřice. "Naštěstí dnes to trochu povolilo a dosypali to čerstvým sněhem. Kupodivu se dalo docela jezdit," líčila Sudová, nejstarší mezi 16 finalistkami.

V kvalifikaci skončila druhá, měla dokonce lepší čas než olympijská vítězka Kearneyová. "Ale trochu se to podepsalo na skocích," připustila Sudová na webu svého Vittore teamu.

Ve finále mírně zaváhala po prvním můstku i před druhým skokem. A ve čtyřčlenném superfinále, kdy už začalo znovu hodně foukat, se nechala těsně před nájezdem ke druhému skoku rozhodit. Body ale neztratila.

"Je to teď hodně náročné, fyzicky i psychicky," komentovala Sudová novinku letošní sezony, kdy se v boulích jezdí až do konce tři jízdy oproti dosavadním dvěma. "Ale cítím se perfektně, o kolenu ani nevím," libovala si.

Spolu s trenérem a fyzioterapeutkou se vrací do Montrealu, odkud v sobotu přeletí do Calgary. Tam se bude závodit o příštím víkendu. "Čekají nás tři dny bez sněhu, jen na suchu," těšila se na oddych.

Stejně suverénní jako Kearneyová je Kanaďan Mikael Kingsbury, který ani napočtvrté nenašel přemožitele.

Závod SP v akrobatickém lyžování v boulích v Lake Placid (USA):

Muži: 1. Kingsbury (Kan.) 25,32, 2. Deneen (USA) 24,00, 3. Marquis (Kan.) 21,86.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 13 závodů): 1. Kingsbury 400 b., 2. Cota 220, 3. Kashima (oba USA) 194.

Ženy: 1. Kearneyová (USA) 23,52, 2. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.) 22,85, 3. N. Sudová (ČR) 22,78.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 13 závodů): 1. Kearneyová 400, 2. J. Dufourová-Lapointeová 240, 3. N. Sudová 194, ...45. Hnyková (ČR) 1.