Slavný závod psích spřežení na Aljašce má nejmladšího vítěze ve své čtyřicetileté historii. Vítězný mašér Dallas Seavey měl 4. března, kdy závod startoval, pětadvacáté narozeniny. Dosud byl nejmladším vítězem Rick Swenson, jemuž bylo v roce 1977, kdy získal první ze svých tří triumfů, šestadvacet. "Byl to můj cíl od chvíle, kdy jsem začal závodit," řekl Seavey.

Odvážný mladík pochází z mašérské rodiny. Trasu, která měří zhruba 1600 kilometrů, před ním zkusili jeho otec i děda. Seavey se svými devíti psy proběhl cílem za devět dnů, čtyři hodiny a 29 minut.

Nejstarším účastníkem závodu, kterého účastnilo 66 spřežení, byl jednašedesátiletý Rick Swenson, jenž vyhrál pětkrát (naposledy v roce 1991). Jedenáct startujících náročnou pouť nedokončilo.

Závod získal název po legendární Iditarodské stezce spojující bývalé zlatokopecké městečko Iditarod (v jazyce domorodých Athabasků - vzdálené místo) s pobřežím Beringova moře a Aljašského zálivu.

V zasněžené pustině nemají závodníci od pořadatelů žádnou podporu, nocleh a jídlo si zajišťují sami. V tvrdých podmínkách, kdy mrazy dosahují až sedmdesát stupňů pod nulou nefungují ani vysílačky, takže se účastníci musejí spolehnout jen sami na sebe. Proto je Iditarod označován za poslední velký závod na Zemi, v němž není důležité vyhrát, ale přežít.

Související