Plavec Michal Rubáček dostal za dopingový nález z prosincového mistrovství republiky v krátkém bazénu dvouletý zákaz činnosti. Na základě rozhodnutí disciplinární komise Českého svazu plaveckých sportů tak přijde o start na olympijských hrách v Londýně. Podle vyjádření sportovního ředitele svazu Jana Novotného pro ČTK odhalila kontrola v Rubáčkově těle přítomnost zakázaného metylhexanaminu, látky ze skupiny lehčích stimulantů.

Proti verdiktu disciplinární komise, který si dnes v Praze osobně vyslechl, se nejlepší český plavec roku 2009 může do tří týdnů odvolat k výkonnému výboru svazu. Jeho trest platí do 15. prosince 2013.

Znojemský závodník po oznámení pozitivního výsledku dopingové zkoušky odmítl analýzu kontrolního vzorku, což bývá považováno za nepřímé přiznání viny. Nález posléze vysvětloval zdravotními problémy a užitím homeopatik.

Antidopingový výbor proto nechal Rubáčkův lék posoudit v německé laboratoři i v ústavu pro kontrolu léčiv. "Ale v něm ta zakázaná látka nebyla," řekl ČTK Novotný.

Pětadvacetiletý Rubáček, svěřenec reprezentačního kouče Jiřího Kyněry, startoval na olympijských hrách v Aténách i v Pekingu. Drží české rekordy na tratích 50 a 100 metrů motýlek v krátkém i dlouhém bazénu. Na prosincovém šampionátu v Chomutově vybojoval Rubáček dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Související