Plavec Jan Micka bude nejmladším členem české výpravy na olympijských hrách, které původně plánoval sledovat s rodiči na chalupě. Když jej FINA ve čtvrtek zařadila mezi závodníky, kteří s limity B doplní počet plavců na hrách na 900, byl hodně překvapený.

"FINA už dávno vybrala plavce s limity B, takže jsem v to ani nedoufal. Strašně se na to těším, jak budu okukovat ostatní, jak se připravují,“ těšil se a vzpomínal, jak svou účast v Londýně oznámil rodičům. "Volal jsem domů. Rozklepaly se mi ruce, maminka se rozbrečela a pak i já," přiznal.

Je považován za velký talent českého plavání. "Časy plave skvělé. Evropa a svět je sice pořád trochu někde jinde, ale bude mezi juniory i příští sezonu, tak uvidíme," řekl kouč reprezentace Jiří Kyněra.

Micka plave od osmi let a zábava se mu v posledních dvou letech stala i prací. Je členem vysokoškolského centra a členem USK Praha. "Vždy jsem snil o tom, že bych se chtěl dostat na olympijské hry. Doufal jsem, že by to mohlo vyjít za čtyři roky v Riu. Ale tohle je velký fofr," usmíval se.

Neví proto, co s ním udělá stres. "Bojím se, že začnu být nervózní a zazmatkuju. Snažím se být v klidu, ale občas jsem nervózní dva dny před závody, párkrát jsem z toho měl i horečky, snad to ale dobře dopadne," věří závodník, který byl letos dvakrát čtvrtý na mistrovství Evropy juniorů.

Po olympijských hrách se zúčastní mistrovství světa juniorů v dálkovém plavání v Kanadě, kam se kvalifikoval na trati 7,5 kilometru. S dálkovým plaváním koketuje a letos vyhrál v českém rekordu republikový šampionát na 5 kilometrů. "Nevím, jak to bude v budoucnosti, ale hlavní je pro mě nyní bazén," prohlásil

Související