Třiadvacet českých reprezentantů, kteří v uplynulých více než šedesáti letech sbírali na olympiádách medaile, budou hosty Her v Londýně. Některých jsme se zeptali, co se od konce jejich aktivní činnosti v příslušných sportech změnilo a co očekávají v této soutěži na letošní olympiádě.

Šárka Kašpárková
Atletika – trojskok, držitelka bronzové medaile z Atlanty 1996 a mistryně světa 1997

„Jedinou změnou je stagnace, či spíše klesající výkonnost trojskokanek. Ti nejlepší dosahují stále jen na patnáctimetrovou hranici, která se zdá být pro ženy zřejmě maximem jejich možností.
V Londýně lze čekat velkou bitvu, kandidátek na přední umístění je hodně a žádná z nich nevyniká.“

Věra Růžičková
sportovní gymnastika – olympijská vítězka v soutěži družstev v Londýně 1948
„Dlouhá léta byla v porovnání s dneškem větší péče o mládež. Talentovaní gymnasté mohli využívat mládežnických středisek, v nichž působili trenéři z povolání. Měli tak možnost se prosadit i na vrcholné úrovni. V Sokole jsme je sice zachovali, ale staré sokolovny pro další růst talentovaných chlapců a děvčat už nevyhovují.
České výpravě přeji, aby si z Londýna přivezla víc medailí, než se to podařilo nám před 64 lety. Tehdy to bylo jedenáct cenných kovů.“

Seriál: Historie olympiád

V Londýně se olympiáda konala v roce 1948 - před čtyřiašedesáti lety. Rokem 1948 jsme také zahájili olympijský seriál IHNED. V něm přibližujeme zapomenuté i legendární příběhy českých, respektive československých olympijských medailí i velké okamžiky zahraničních olympioniků.
Olympijský speciál plný příběhů z minulého století stejně jako zpravodajství z letošního Londýna naleznete na IHNED.cz nebo ve speciálu oh.ihned.cz
 
Přečtěte si také:
Československé gymnastky v Londýně 1948: Nejsmutnější olympijské zlato
nebo
Emil Zátopek vyhrál v roce 1952 závod století, říkali mu česká lokomotiva

Václav Chalupa
veslař – účastník šesti OH a stříbrný z Barcelony 1992
„Během mé dost dlouhé kariéry se toho ve skifu postupně měnilo dost. Začínal jsem na dřevěné lodi s dřevěnými vesly v kraťasech a bavlněném tričku. Brzy se pak přešlo na laminátové lodě a uhlíková vesla. Vývoj lodí jde stále vřed, jen jejich tvary jsou už dlouho stejné. Velké změny pak přinesla technická revoluce. Když jsem si kdysi chtěl zjistit, jakou rychlostí jedu, tak jsem musel použít desetikilové zařízení. Dnes stačí malá krabička.
Z české veslařské party mají největší šanci Synek, Knapková a sestry Antošovy. Bylo by úžasné, kdyby se všichni dostali až na stupně vítězů.“

Jan Kůrka, střelba
libovolná malorážka, olympijský vítěz z Mexika 1968
„Obrovskou změnou je, že dřív se střílelo na papír a po soutěži šedesát terčů putovalo ke třem komisím, takže na výsledek se čekalo i přes hodinu. Dnes se přesnost střely díky technice vyhodnotí do dvou vteřin a je okamžitě jasné, kdo vyhrál a kdo měl smůlu.
České střelectví je stále na výsluní, pět z deseti reprezentantů má šanci na medaili. Nejvíc věřím Kateřině Emmons.“