"Opět jsme v první čtvrtině nedávali body, trošku jsme se hledali v obraně," řekl kouč českých basketbalistek Lubor Blažek po dalším nevydařeném vystoupení v olympijském turnaji.

Druhý poločas byl podle jeho slov lepší. "Hráli jsme naši hru, družstvo zvedlo hlavu, takhle to mělo být celý zápas," prohlásil.

Jediný český kolektivní sport na londýnské olympiádě ale pořád může uspět. Bude k tomu potřeba vyhrát alespoň dva ze zbývajících tří zápasů ve skupině s USA, Angolou a Chorvatskem.

"Samozřejmě je to nepříjemná situace, ale nebudu se vracet k tomu, co bylo. Teď se bude hrát zápas s Chorvatskem a jeden z nás postoupí. Tým musí zvednout hlavu," dodal s plánem na výhru nad Angolou a zřejmě prohraný zápas s favorizovanými Američankami.

Začátek držela Veselá

Češky začaly hodně nervózně, dopouštěly se mnoha chyb (osm ztrát za první čtvrtinu) a především se jim vůbec nedařilo uvolňovat bez míče. Spoustu akcí tak musely řešit individuálně a ofenziva hodně skomírala. Fungovala alespoň obrana, a protože Turkyním se v útoku také tolik nedařilo, ztráta zůstávala nízká.

Starala se o to zejména Veselá, která dala 13 z úvodních 19 bodů českého týmu a držela Turecko v dosahu. Jenže za stavu 19:24 se dostala do problému s fauly a pro jistotu střídala. Bez ní se českým reprezentantkám nepodařilo čtyři minuty zaznamenat ani bod a ztráta narostla na poločasových 12 bodů.

"V první čtvrtině nám utekly. I když jsme potom zabojovaly a celý zápas stahovaly, ty body ze začátku nám chyběly," řekla Veselá. Týmu prý chyběl pohyb a skutečnost, že hráčky netrefovaly snadné pokusy. "Všechno souvisí se vším. Ony dobře bránily, ale myslím, že víc je to o nás. Ten útok prostě nefunguje, hrajeme moc pomalu a staticky. Jedna hraje a čtyři stojej," doplnila kriticky Veselá.

Kateřina Elhotová pak ve zlepšené druhé půli přispěla k dalšímu snížení a dramatizaci utkání, ale Turkyně už si koncovku pohlídaly a připsaly si důležité vítězství. "Jako v prvním zápasu jsme si nechali utéct začátek a bylo to. Toho se musíme vyvarovat. Nevím, co za tím vězí," krčila rameny Elhotová. "Na rozdíl od nás se vždycky hýbalo pět hráček, nevěděly jsme, kdo bude skórovat," dodala.

Související