Korejci byli přesvědčeni, že k zásahu došlo po časovém limitu, a to v důsledku chyby časomíry. Ačkoliv totiž do konce semifinálového duelu kordistek mezi Němkou Brittou Heidemannovou a Korejkou Sin A Lam zbývala podle světelné tabule jediná sekunda, rozhodčí nechali soupeřky za stavu 5:5 učinit tři akce.

Tradiční los po základní době rozhodl, že Němka musí útočit, Korejce proto stačilo k postupu do finále ubránit remízu, když už by se jí nepovedlo provést vítězný zásah.

Němka bleskovou akci skutečně stihla zakončit, ale sama inkasovala. Takzvaným "dvojákem" skončil i další okamžitý výpad, ani po dvou akcích ale k údivu Korejky nezazněl signál o ukončení zápasu. Maďarská rozhodčí Barbara Csarová pak rozhodla k nevoli korejské strany o nastavení časomíry opět na 0:01. Po znovuzahájení Němka zase okamžitě zaútočila a tentokrát zasáhla sama.

"Rozhodčí, když si není jistý, jestli ten aparát běží, má právo říct závodníkům: do konce utkání zbývá tolik a tolik času. Má právo přístroj znovu nastavit," řekl televizi Nova František Janda, jenž byl jedním z rozhodčích v olympijské soutěži.

V hale vzápětí nastal chaos. Obě šermířky stály dlouhé minuty napjaté na planši a sledovaly vzrušenou diskusi rozhodčích, časoměřičů, funkcionářů a trenérů o tom, zda k zásahu došlo před vypršením limitu. Po 28 minutách čekání byl zásah uznán a radující se Němka opustila halu.

Korejci ale okamžitě podali protest, nicméně nejprve musel člen jejich delegace pospíšit k bankomatu, aby vybral hotovost na povinný poplatek 500 švýcarských franků. Konsternovaná Sin A Lam za celou dobu neopustila planš a plakajíc čekala na případnou změnu verdiktu. Nedočkala se, protože hodinu a 42 minut po zahájení utkání bylo definitivně rozhodnuto ve prospěch Němky.

"Nebylo o čem diskutovat, byl to regulérní zásah. Každopádně jsem si přála postoupit do finále jinak," řekla Heidemannová, jež pak ve finále prohrála s Ukrajinkou Janou Šemjakinovou rovněž v prodloužení. Zdrcená Sin A Lam pak podlehla i v boji o bronz čínské světové jedničce Sun Jü-ťie.

Mezinárodní šermířská federace (FIE) uznala výsledky za konečné, nicméně přiznala, že došlo ke kontroverzi, a korejské šermířce se omluvila. "Mluvil jsem dnes s FIE. Neočekávali, že by někdy mohlo k takové záležitosti v poslední sekundě dojít. Jejich časomíra je nastavená pouze na sekundy, ne na desetiny či setiny. Proto nemohli situaci posoudit správně, což uznali," uvedl prezident Korejského olympijského výboru Pak Jong-song.

FIE hodlá udělit Sin A Lam speciální cenu za sportovního a olympijského ducha. O případné dodatečné medaili by musel rozhodnout Mezinárodní olympijský výbor.