"Jsou to šunky, hlavně že to stojí takových peněz," komentovala Baumrtová kvalitu starých plavek. "Sajou vodu a už to není ono," dodala.

Její otec a trenér Tomáš Baumrt neváhal a ve specializovaném obchodu v blízkosti areálu pořídil nové plavky. Sehnal model, v kterém Baumrtová doma plave, po slevě stál 4000 korun.

"Já opravdu neměla v čem plavat. Špičkoví plavci mají jedny plavky na jeden závod, to my si ale nemůžeme dovolit. Protože nové jsou napoprvé super, podruhé jsou pořád dobré, ale když je vezmu potřetí, tak už to není žádná hitparáda," vysvětlovala.

Úspěšně soupeřila se světovou špičkou, zastoupila Barboru Závadovou, které se v Londýně nedařilo, a pozvedla české plavání. Ale ví, že by mohla být ještě lepší. "Ve vodě se těm nejlepším asi dokážeme vyrovnat, ale oni mají všechno okolo," řekla.

Na mysli měla realizační tým. V otci má lékaře kardiologa a v týmu je masér. Fyzioterapeuta využívá ale pouze jednou za půl roku, výživového poradce nemá, manažera rovněž ne, občas jí pomůže psycholog. "Je velký úspěch, že v těch podmínkách se dokážu dostat na desáté místo na olympiádě," uvedla chomutovská odchovankyně.

Atmosféru vedle největších hvězd si užila. "I na mistrovství světa je to menší. Vážím si toho, že můžu plavat s takovými jmény. To je něco tak úžasnýho," zasnila se. "Oni jsou favorité, pohlídají si to, my outsideři máme jen štěstí, že tam postoupíme," prohlásila.

"Nevím, co Číňance a Litevce sypou do jídla"

Zapůsobila na ni hlavně šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen, která vyhrála obě polohovky a vytvořila světový rekord, i o rok mladší prsařka Ruta Meilutyteová z Litvy, další olympijská vítězka. "To je strašný. Je to k naštvání, já to nechápu. Nevím, co jim sypou do jídla, v patnácti přeci nemůže plavat takhle rychle," divila se.

Její otec a trenér je pro ni vším. Nedá na něj dopustit. V Londýně Baumrtové fandili také máma a bratr. "Funguje nám to výborně. Neumím si představit, že bych fungovala pod někým jiným. On ví, že všechno dělám na sto procent, spíš mě musí brzdit, funguje nám to," řekla. Doma plavání také přijde na řadu. "Ale řešíme to tak, aby to neslyšela máma. Ona tomu stejně moc nerozumí," usmívala se.

Před pěti lety se s otcem vsadila, že když se dostane na soutěž světového nebo evropského významu, tak udělá 50 000 kliků. Letos ale startovala na mistrovství Evropy a olympiádě, po ME a MS v krátkém bazénu by tak otec musel udělat 200 000 kliků.

"Šla jsem výkonnostně hodně nahoru, takže to musíme trochu pozměnit, protože by vypadal jako Rambo," žertovala Baumrtová. "Musíme vymyslet něco jiného. Já ho potřebuju, přeci ho nezabiju," smála se.

Související