Jako by olympijské finále libovolné malorážky na 3x40 ran bylo pro manžela Kateřiny Emmons zakleté. Na obou předchozích hrách sahal americký střelec v  po vítězství, ale vždy v samém závěru přišel kolaps.

V pondělí ve finále pokazil závěrečný výstřel, zaznamenal jen 7,6 bodu a klesl ze druhé na třetí příčku.

Na poslední chvíli ho tak předstihl Korejec Kim Čong-hjon. Zlatou medaili získal suverénní Ital Niccolo Campriani, světová jednička ozdobila své prvenství olympijským rekordem.

O tři desetiny bodu uhájil jednatřicetiletý Emmons alespoň bronz a získal třetí olympijskou medaili v kariéře. V libovolné malorážce na 60 ran vleže má zlato z Atén a stříbro z Pekingu.

Český střelec Václav Haman obsadil v kvalifikaci 34. příčku a i při svém třetím londýnském startu zůstal daleko od finálových bran.

Nezdary na předchozích olympiádách

Na aténské olympiádě v roce 2004 Matt Emmons ve finále naprosto nepochopitelně vystřelil na vedlejší terč. Automaticky si tedy připsal nulu a klesnul z průběžného prvního místa na osmé.

O to větší byl pak šok, když ve stejné situaci o čtyři roky později v Pekingu přišel znovu kolaps. Tam už mířil na správný terč, ovšem předčasně vystřelil a trefil pouhých 4,4 bodu, čímž klesnul těsně před koncem na čtvrtou příčku. Kateřina Emmons tehdy neskrývala zděšení ze selhání manžela.

Související