Bulharský gymnasta Jordan Jovčev si v 39 letech po oznámení, že končí, oddechl. "Jsem rád, že už je po všem, protože jsem trénoval opravdu tvrdě. Teď se budu věnovat především sobě a rodině," řekl šéf gymnastické federace v Bulharsku, který má čtyři olympijské medaile a třináct z mistrovství světa. Je zároveň prvním gymnastou, který startoval na šesti olympijských hrách.

Konec

V závěru kariéry už ale bulharský veterán cítil, že věk nezastaví. „Každý den mě bolí něco jiného, teď tedy koleno," postěžoval si.

Jednadvacet let poté, co získala první medaili z mistrovství světa, se rozhodla skončit i sportovní gymnastka Oksana Čusovitinová. Sedmatřicetiletá rodačka z Uzbekistánu, závodící za Německo, se na olympijských hrách v Londýně probojovala do finále přeskoku a obsadila páté místo.

"Už toho musím nechat," řekla v neděli novinářům. "Jsem šťastná. Jsem zdravá a jsem máma. Teď začnu žít naprosto normální život a budu mít mnohem víc času na syna," prohlásila. Kariéru prodlužovala i proto, aby měla peníze na jeho nákladnou léčbu, když ve třech letech onemocněl leukémií. Nyní je mu třináct a je zdravý.

I Čusovitinová startovala na olympijských hrách šestkrát a reprezentovala na nich tři státy. V Barceloně 1992 získala zlato ještě jako členka společného postsovětského týmu SNS, pak startovala za Uzbekistán a od roku 2006 reprezentovala Německo.

Trest a milost

Mezinárodní atletická federace vyřadila z her alžírského běžce Taufika Machlufího za to, že vypustil rozběh na 800 metrů, ale později verdikt zrušila. Machlufí patří k favoritům na patnáctistovce a rozhodl se šetřit síly. Jenže vedení alžírské výpravy jej nestihlo včas odhlásit z osmistovky a čtyřiadvacetiletý atlet musel do kvalifikace, z ní ale brzy odstoupil.

"Rozhodčí usoudil, že nepředvedl maximální výkon, a rozhodl se ho vyřadit z účasti ve všech zbývajících soutěžních disciplínách," stojí v prohlášení IAAF. Pomoci mu mohl lékař. "Po prozkoumání podkladů, které nám poskytl lékař organizačního výboru, byla jeho diskvalifikace z dalších atletických soutěží odvolána," uvedla nakonec federace.

Doping

Italský chodec Alex Schwazer nebude kvůli dopingu startovat v závodě na 50 km, v němž získal před čtyřmi lety v Pekingu. Podle agentury AFP měl sedmadvacetiletý atlet pozitivní test na EPO a Italský olympijský výbor Schwazera vyřadil z výpravy ještě před úterním odletem do Londýna.

Prvním, kdo měl po svém startu na olympijských hrách pozitivní test na doping je americký judista Nick Delpopolo. Ten měl po soutěži ve váze do 73 kg v těle stopy marihuany a byl diskvalifikován ze sedmého místa. Jaromír Ježek by se tak měl posunout z devátého místa na osmé.

Delpopolo, který se narodil jako Petra Petrovič v Černé Hoře a posléze byl adoptován americkou rodinou, se za prohřešek omluvil a vzdal se možnosti odvolání. Marihuanu údajně neužil úmyslně. Prý ji snědl v pečivu, o kterém nevěděl, že zakázanou látku obsahuje.

Zranění

Jamajský tým kolem Usaina Bolta a Yohana Blakea se bude muset ve sprinterské štafetě pravděpodobně obejít bez Asafy Powella. Start bývalého světového rekordmana je po svalovém zranění z nedělního finále stovky podle Jamajčanova manažera nepravděpodobný.

"Ultrazvuk ukázal drobnou prasklinu v přitahovači stehna," oznámil v Londýně Paul Doyle. "Je velmi nepravděpodobné, že by se za pár dnů dal do štafety do pořádku," dodal. Rozběhy jsou v Londýně na programu v pátek, finále v sobotu.

Medaile

Druhé olympijské zlato získal iránský zápasník Omid Hadži Norúzí. Mistr světa potvrdil v Londýně roli největšího favorita v řecko-římském stylu v kategorii do 60 kg a ve finále porazil Revaze Lašchiho z Gruzie.

Podruhé na olympiádě triumfoval i Felix Sánchez, který překvapivě vyhrál běh na 400 m překážek. Londýnské zlato senzačně přidal k osm let starému aténskému vítězství, navíc v naprosto totožném čase jako tehdy 47,63.
Čtyřiatřicetiletý Dominikánec startoval na čtvrté olympiádě, přičemž na té předchozí nepostoupil ani z rozběhů, při premiéře v Sydney vypadl v semifinále.

Třetí olympijskou medaili má Američan Matthew Emmons, manžel české střelkyně Kateřiny Emmons. Získal bronz ve střelbě na 3x40 ran z libovolné malorážky, ale opět zkazil poslední výstřel, v němž dal jen 7,6 bodu a klesl z druhé na třetí příčku.

Na obou předchozích hrách sahal americký střelec v libovolné malorážce na 3x40 ran po vítězství, ale vždy v samém závěru přišel kolaps. V Aténách na závěr soutěže zasáhl omylem sousední terč, v Pekingu nechtěně stiskl předčasně spoušť, trefil jen 4,4 bodu a klesl na čtvrté místo.

Třetí skončila i ruská vládkyně tyčky Jelena Isinbajevová. Dokázala sice stanovit osmadvacet světových rekordů, ale v Londýně víc než 470 centimetrů neskočila. Podle všeho to byl její poslední olympijský start.

Spekulace v basketbalu

Další strašlivou porážku uštědřili svým soupeřům basketbalisté Spojených států amerických. Tentokrát to odnesl ambiciozní celek Argentiny v poměru 126:97. Přitom ještě v poločase byl stav 60:59. Nejlepším střelcem zápasu byl Kevin Durant s 28 body.

Příštím protivníkem Američanů bude Austrálie, která v závěrečném hracím dnu základních skupin zdolala Rusko 82:80 díky úspěšné trojce Pattyho Millse v poslední vteřině. Vítězům to však nepomohlo dostat se na třetí místo a vyhnout se ve čtvrtfinále největšímu favoritovi, byť mají stejnou bilanci jako Španělé. Mistři Evropy totiž utrpěli druhou porážku na turnaji od Brazílie.

Španělé, kteří to před čtyřmi lety dotáhli v Pekingu do finále, se teď celku USA vyhnou, leda by si zápas o zlato zopakovali ve stejném páru. Už před zápasem s Brazílií se proto ve španělských médiích spekulovalo o možném úmyslném vypuštění zápasu. Trenér Sergio Scariolo i hráči to ale odmítli.

Čtvrtfinálové dvojice: Rusko - Litva, USA - Austrálie, Francie - Španělsko, Argentina - Brazílie.