Letošní olympiáda v Londýně byla první, kde každá výprava musela mít ve svém středu alespoň jednu ženu. Také soutěží, v nichž závodí pouze ženy je více. Lépe řečeno ty čistě mužské už neexistují. Poslední odolával box, ale v Londýně už mohou boxovat i ženy.

Budou někdy ženy dosahovat stejných výkonů jako jejich protějšky?

Po ženské polohovce na 400 m, kdy mladá Číňanka Jie Š'-wen v posledním úseku plavala rychleji než olympijský rekordman Michael Phelps, se tato diskuse rozvířila naplno.

Server theatlantic.com nedávno zveřejnil článek, který porovnává historický vývoj mužských a ženských světových rekordů. Text porovnává světová maxima ve dvou patrně nejpřirozenějších lidských sportovních činnostech – plavání a běhu.

Srovnání výkonů proběhlo u krátkých, středních i dlouhých tratí a závěry jsou zajímavé. Tím hlavním je, že ženy od konce druhé světové války konstantně dosahují v průměru 90 % výkonu mužů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.