Vyčerpávající horko, nepříjemné vlhko a 226 náročných kilometrů musí překonat závodníci havajského Ironmana. Legendární závod letos vyhrál Australan Pete Jacobs a Britka Leanda Caveová. Pro oba to byly první vítězství v kariéře.

Na Havaji se představil i tradiční účastník Ironmana a nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Petr Vabroušek. Ten původně zvažoval, zda se letošního závodu vůbec zúčastní, před nedávnem ho srazilo auto a zdravotní následky léčí ještě dnes. Při svém čtrnáctém startu v Koně nakonec obsadil úctyhodné 34. místo.

Jednatřicetiletý Jacobs zvládl legendární závod složený z 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a maratonského běhu v čase 8:18:37 hodiny. Po loňském druhém místě poprvé havajského Ironmana ovládl a postaral se o to, že už šestý rok po sobě měl závod vítěze z Austrálie.

Od sezony 2007 totiž na Havaji triumfovali buď Craig Alexander (třikrát), nebo Chris McCormack (2007 a 2010). Letošní šampion Jacobs porazil v cíli o pět minut Němce Andrease Raelerta, třetí doběhl belgický vytrvalec Frederik Van Lierde. Favorizovaný Alexander skončil tentokrát dvanáctý.

Osmatřicetiletý Vabroušek, jehož po nedávné nehodě během cyklistického tréninku stále limitovala bolavá záda i rameno, dokončil Ironmana za 9:26:46 hodiny. Oproti loňsku byl pomalejší o třináct minut. Jeho maximem v Koně je 19. místo z roku 2002.

Nejrychlejší z žen byla čtyřiatřicetiletá Caveová. Ta rozhodla o svém vítězství pět kilometrů před cílem maratonu a vyhrála v čase 9:15:54. Dlouho vedoucí Caroline Steffenovou ze Švýcarska porazila o minutu a čtyři vteřiny. Loňská britská šampionka a rekordmanka mezi ženami Chrissie Wellingtonová se letošního ročníku nezúčastnila.

Triatlonový závod Ironman na Havaji:

Muži: 1. Jacobs (Austr.) 8:18:37, 2. Raelert (Něm.) 8:23:40, 3. Van Lierde (Belg.) 8:24:09, 4. Kienle 8:27:08, 5. Al-Sultan 8:28:33, 6. Bracht (všichni Něm.) 8:30:57, ...34. Vabroušek (ČR) 9:26:46.

Ženy: 1. Caveová (Brit.) 9:15:54, 2. Steffenová (Švýc.) 9:16:58, 3. Carfraeová (Austr.) 9:21:41, 4. Tajsichová (Něm.) 9:22:45, 5. Ellisová (USA) 9:22:57, 6. Badmannová (Švýc.) 9:26:25.