Bez loňské vítězky Petry Kvitové se obejde finále tradiční ankety Sportovec roku. V desítce nominovaných, kterou dnes zveřejnil Klub sportovních novinářů, chybí i trojnásobná vítězka rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Vstupenkou na pódium při galavečeru 19. prosince byly především zlaté a stříbrné olympijské medaile. Bronz z Londýna už byl v letošní konkurenci málo a nominaci vynesl jen čtyřkajaku v kategorii družstev.  Hlasování se zúčastnilo 226 členů Klubu sportovních novinářů, kteří své hlasy rozdělili mezi 56 jednotlivců a osm kolektivů.

"S účastí sportovců na vyhlášení to vypadá dobře, chybět bude nejspíš jen Čech kvůli klubovým povinnostem," řekla na dnešní tiskové konferenci Petra Pavelková z agentury BPA, která slavnostní vyhlášení organizuje. Jedná se ještě s Jágrem, kterého 19. prosince čeká zápas s Pardubicemi. V průběhu slavnostního večera bude vyhlášena také Cena Emila Zátopka pro českou sportovní legendu a Junior roku. Vítěz hlavní ankety si odnese 250.000 korun, nejlepší tým se podělí o 100.000.

Sáblíková, jež triumfovala v letech 2007, 2009 a 2010, letos obsadila třinácté místo, přestože na rychlobruslařských dlouhých tratích byla opět světovou jedničkou.

Její trenér Petr Novák přijal výsledky ankety s nadhledem, třebaže si myslí, že Sáblíková měla v elitní desítce být. "Martina má za sebou skvělou sezonu, ve které na dlouhých tratích neprohrála, a při velkých závodech jsme díky ní mohli slyšet hymnu. Potvrdila, že už sedm let patří do světové špičky, každému sportovci bych přál, aby měl tak úspěšnou sezonu jako ona," řekl. Na druhou stranu uznal, že všichni vyvolení jsou v desítce právem. "A některým nestačila ani olympijská medaile," dodal Novák.

O poslední desáté místo pro druhé kolo hlasování byl velký boj. Bronzová medailistka z Londýna překážkářka Zuzana Hejnová na něj nakonec ztratila 22 bodů, dvanáctý tenista Radek Štěpánek 25 bodů. Hokejovou reprezentaci, která získala bronz na mistrovství světa, mezi kolektivy dělilo od třetí příčky 19 bodů.

Sáblíková chybí v top ten po šesti letech, loňská vítězka Kvitová je v konečném pořadí hned za ní čtrnáctá. V desítce není spolu s Hejnovou ani další bronzová medailistka z OH střelkyně Adéla Sýkorová, která obsadila šestnácté místo.

Od roku 2006, kdy poprvé po 22 letech nevyhrál muž, kralují anketě ženy. Jejich nadvláda může pokračovat. Špotáková získala druhé olympijské zlato v kariéře a patří mezi velké favoritky. Olympiádu vyhrála také skifařka Knapková, stejně jako moderní pětibojař Svoboda a biker Kulhavý.

Pravidla umožňují v kategorii jednotlivců soutěžit i dvojicím. Do desítky se pár dostal naposledy v olympijském roce 2008, kdy vodní slalomáři Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkám obsadili sedmé místo. Jednou v historii pár v anketě dokonce zvítězil: v roce 1979 vyhráli bratři Jan a Jindřich Pospíšilové, legendy kolové.

Slavnostní večer by se měl nést v duchu olympijských her v Londýně, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Hlavní roli při vyhlášení budou hrát sami sportovci, moderátory budou stejně jako loni Lucie Výborná a Jan Pokorný. O zábavu se bude starat Big Band Gustava Broma s Vladimírem Valovičem v čele, zpívat budou mimo jiné Petr Kolář, Helena Zeťová či Marta Jandová.