Plavkyně Simona Baumrtová vybojovala na mistrovství světa v krátkém bazénu v Istanbulu bronzovou medaili v závodu na 100 metrů znak. V cíli jí časomíra naměřila 57,18 sekundy, čímž překonala o sedm setin svůj vlastní český rekord z nedávného evropského šampionátu v krátkém bazénu v Chartres.

Pro Českou republiku Baumrtová získala první cenný kov z mistrovství světa po deseti letech. Naposledy medaili přivezli kraulař Květoslav Svoboda a znakařka Ilona Hlaváčková z Moskvy 2002, kde byli oba stříbrní. Hlaváčková dokázala ještě o rok později v Barceloně 2003 v dlouhém bazénu skončit druhá na 50 m znak. Baumrtovou dnes porazily jen vítězná Američanka Olivia Smoligová (56,64) a Dánka Mie Nielsenová (57,07).

Pro Baumrtovou to je už sedmá bronzová medaile z vrcholné akce za poslední dva roky. Kromě tří bronzů z individuálních znakařských závodů z Chartres byla třetí také na znakařských padesátkách na krátkém ME v letech 2010 a 2011 a bronz vybojovala i na ME v padesátimetrovém bazénu před dvěma lety na stovce. Kromě toho byla druhá v Chartres v polohové štafetě.

Z individuálních závodů na vrcholných akcích tak Baumrtová nemá jinou medaili než bronzovou. "Pořád lepší než být čtvrtá," hodnotí sérii. "A tohle je navíc medaile z mistrovství světa, nikoliv z mistrovství Evropy," upozornila v telefonu. Když sbírala cenné kovy v Chartres, radovala se. Nyní je její euforie ale úplně někde jinde. "Parádní zakončení sezony, celkem fajn dárek," připomíná svůj středeční svátek.

Dnešní druhé české finále medaili nepřineslo. Petra Chocová vytěžila ze svého prvního finále na MS v kariéře šesté místo na 50 m prsa. V Istanbulu zaplavala čas 30,10 sekundy, za vlastním českým rekordem zaostala o osm setin a nepodařilo se jí zaútočit na vysněnou hranici půl minuty.Zleva Mie Nielsenová, Olivia Smoligová a Simona Baumrtová

Úřadující mistryni Evropy z krátkého i dlouhého bazénu by však ani v zlomení magické hranice k cennému kovu nepomohlo, na to bylo potřeba plavat výkon 29,94. Závod vyhrála Litevka Ruta Meilutyteová, která dohmátla v času 29,44 a jako jediná Evropanka Chocovou porazila.

Dnešní dopolední rozplavby už žádný český postup nepřinesly. Barbora Závadová den po osmém místě z finále dlouhé polohovky skončila na stometrové trati pětadvacátá, na sprinterské padesátce obsadili v konkurenci 155 kraulařů Tomáš Plevko 34. a Martin Verner 40. místo.

Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu v Istanbulu

Muži:

100 m prsa: 1. Scozzoli (It.) 57,10, 2. Dugonjič (Slovin.) 57,32, 3. Cordes (USA) 57,83, ...v rozplavbách 26. Bartůněk (ČR) 59,57.

100 m znak: 1. Grevers (USA) 49,89, 2. Doněc (Rus.) 49,91, 3. Guido (Braz.) 50,50,

100 m mot.: 1. Le Clos (JAR) 48,82 - evropský rekord, 2. Shields 49,54, 3. Lochte (oba USA) 49,59, ...v rozplavbách 38. Verner (ČR) 53,32.

400 m pol. záv.: 1. Seto (Jap.) 3:59,15, 2. Cseh 4:00,50, 3. Verraszto (oba Maď.) 4:02,87,

4x200 m v. zp.: 1. USA (Lochte, Dwyer, Klueh, McLean) 6:51,40, 2. Austrálie 6:52,29, 3. Německo 6:53,22.

Ženy:

800 m v. zp.: 1. Boyleová (N. Zél.) 8:08,62, 2. Friisová (Dán.) 8:10,99, 3. Suttonová (USA) 8:15,53,

50 m prsa: 1. Meilutyteová (Lit.) 29,44 - evropský rekord, 2. Atkinsonová (Jam.) 29,67, 3. Katsoulisová (Austr.) 29,94, ...6. Chocová (ČR) 30,10.

100 m znak: 1. Smoligaová (USA) 56,64, 2. Nielsenová (Dán.) 57,07, 3. Baumrtová (ČR) 57,18 - český rekord.