Velkou Británii naladily úspěchy jejích reprezentantů na olympijských hrách v Londýně a pumpuje do svého olympijského programu rekordní množství financí. Zastřešující organizace UK Sport hodlá s výhledem na OH 2016 v Riu de Janeiro investovat 276 milionů liber (8,5 miliardy korun), což je o pět procent víc než před letošními hrami.

To vše s cílem získat v Brazílii 66 medailí, tedy o jednu víc než v Londýně. "Je to těžký, hodně těžký úkol," řekl agentuře AP britský ministr sportu Hugh Robertson. "Ale jsou sporty, kterým se v Londýně nijak mimořádně nedařilo. Pokud máme možnost jim pomoci, tak není důvod, abychom to neudělali."

I díky podpoře množství fanoušků skončili britští sportovci v Londýně s 29 zlatými medailemi na třetím místě v hodnocení zemí za favorizovanými Spojenými státy americkými a Čínou.

"Chceme být první zemí v novodobé historii, která bude úspěšnější na hrách následujících po těch, které pořádala," řekla Liz Nichollová, výkonná šéfka UK Sport. Tato organizace rozděluje peníze od vlády a Národní loterie olympijským sportům.

 

Nejúspěšnějším britským sportem v Londýně byla díky 12 medailím cyklistika, následovaná veslováním (9). Obě tato odvětví dostanou s cílem uchovat si svou dominanci minimálně 30 milionů liber. Nejvíc si polepší box, jenž místo dosavadních 4,25 milionu inkasuje více než třikrát víc (13,8).

Naopak plavání, jež zaostalo za očekáváním, je jedním z pěti sportů, do nějž budou investice osekány. Basketbal, házená, zápas a stolní tenis dokonce nedostanou vůbec nic.

"Naučili jsme se investovat peníze strategicky. Nejde o to být populární, jde o soucit bez sentimentu. Budeme pokračovat ve svém přístupu orientovaném na sportovce a bez kompromisů," uvedla předsedkyně UK Sport Sue Campbellová.

Související