Americká lyžařská hvězda Lindsey Vonnová, která si při pádu v úvodním závodě mistrovství světa ve Schladmingu přetrhla křížový i postranní vaz a zlomila holenní kost, se začátkem příštího týdne podrobí operaci. Podle ortopedů je však možné, že stihne olympijské hry, které v Soči začínají přesně za rok.

"Odletí zpátky do Vailu a začátkem příštího týdne půjde na operaci. Jinak se jí daří docela dobře, je v dobré náladě," řekl lékař amerického týmu William Sterett.

Osmadvacetiletá Vonnová upadla po skoku v úterním super-G a vrtulník ji musel dopravit do nemocnice. Z ní se ještě večer vrátila k týmu do hotelu.

Za rok v Soči chce Vonnová obhajovat olympijské zlato ve sjezdu a bronz ze super-G. Celková vítězka čtyř z posledních pěti Světových pohárů, která navíc poslední tři roky ovládla v SP hodnocení sjezdu, super-G i kombinace, letos už neměla šanci bojovat o glóbus. Na podzim totiž několik závodů vynechala kvůli problémům se zažíváním.

Ortoped Tom Hackett z vyhlášené Steadmanovy kliniky ve Vailu v Coloradu je optimistický. "Je velká šance, že by se mohla vrátit v plné síle. Přední křížový vaz se obvykle hojí šest až osm měsíců, postranní může být dříve. A fraktura (hlavice holenní kosti) není velkou komplikací," řekl Hackett. "Máme řadu lyžařů a snowboardistů, co se stihli vrátit do roka a vedou si dobře," dodal.

Včerejší závod mužů se nakonec také neobešel bez zranění. Kjetil Jansrud z Norska, který patřil k aspirantům na medaili si při pádu přetrhl zkřížený vaz v levém koleně. "Stalo se v místě, kde byla trať úplně rozbitá," komentoval Jansrudovu nehodu reprezentační kolega Aksel Lund Svindal, který získal v závodě bronzovou medaili. "Byla to moje chyba," prohlásil Jansrud.

Sedmadvacetiletého stříbrného olympijského medailistu z obřího slalomu čeká minimálně půlroční pauza. Závod nečekaně vyhrál Američan Ted Ligety, zatímco největší favorit Aksel Lund Svindal z Norska po nejrychlejších mezičasech chyboval v poslední brance a musel se spokojit s bronzem. Druhý čas patří Gauthieru De Tessieresovi z Francie, pro něhož je to první medaile na světovém šampionátu.

Muži - superobří slalom: 1. Ligety (USA) 1:23,96 min., 2. De Tessieres (Fr.) -0,20, 3. Svindal (Nor.) -0,22, 4. Reichelt -0,55, 5. Mayer (oba Rak.) -0,95, 6. Pinturault (Fr.) -1,03, 7. Innerhofer (It.) -1,09, 8. Baumann (Rak.) -1,21, 9. Theaux (Fr.) -1,25, 10. Streitberger (Rak.) -1,34, ...42. Vráblík -5,34, Berndt (oba ČR) diskvalifikován.