První medaili v kategorii mužů má na začátku druhého týdne světového šampionátu ve sjezdových disciplinách Rakousko - postaral se o ní Romed Baumann, který po nejrychlejším čase ve sjezdu dokázal v součtu s jednokolovým slalomem získat bronz v superkombinaci.

Vyhrál Američan Ted Ligety, který získal ve Schladmingu už druhou zlatou medaili, když na druhé místo odsunul Ivicu Kosteliče z Chorvatska. Zatímco Nor Aksel Lund Svindal po třetí medaili na tomto šampionátu sahal marně a slalom nedokončil stejně jako další rakouská medailová naděje Benjamin Raich.

"Jel jsem výborně sjezd, bylo to skvělý zážitek, takže jsem věděl, že při slalomu nemusím jet úplně absolutně nadoraz a na maximální riziko," řekl Ligety.

Kostelič podle svých slov nejel moc dobře. "Byl jsem pozdě snad v každé brance," kroutil hlavou Chorvat. V medaili už nevěřil, ale nakonec mu to stačilo i proto, že Baumann byl o dvě setiny pomalejší. "Věděl jsem, že když do toho dám všechno, že ho můžu porazit. Ale jsem rád i za bronz," řekl Baumann, který nebyl v rakouské nominaci pro sjezd.

Ve hře byli i dva čeští lyžaři. Ondřej Bank šel do slalomu z dvacátého místa po sjezdu a dva měsíce po operaci ramena mu přece jen ještě scházela zejména fyzička.

"Došly mi síly před koncem, musel jsem jet docela na jistotu, bylo to moje maximum, co jsem mohl po zranění předvést. Na medaili bych potřeboval o půl vteřiny méně," řekl po první části superkombinace. Ve slalomu, v jehož závěru už bylo vidět, že toho má plné zuby, se málem dostal do desátky. Nakonec skončil jedenáctý. "Chtěl jsem jet slalom líp, ale musím být realista," dodal. "Nějaké rezervy tam byly, ale byl znát výpadek z tréninku a jen čtyři dny na lyžích tady. Nebylo to ono."

Martin Vráblík jel sjezd na jistotu a s touhou hlavně přežít ve zdraví. "Měl jsem trošičku strach, pista je hodně ledovatá, nečekal jsem, že to bude až takto. Obával jsem se, že nevydržím silově, před mistrovstvím jsem byl nemocný, hlavně finiš je náročný. Měl jsem toho plné kecky, ale přežil jsem to a rozhodně jsem si to užil," řekl Vráblík, který byl po sjezdu devětadvacátý se ztrátou téměř pěti vteřin na nejrychlejšího. V konečném pořadí se posunul o čtrnáct míst dopředu.

O dramatickou situaci se postaral neznámý lyžař, který se objevil na tratí sjezdu zrovna v momentě, kdy jel Sandro Viletta. Švýcar ale situaci zvládl s klidem a těsně jej minul.

Superkombinace: 1. Ligety (USA) 2:56,96 (2:02,10+54,86), 2. Kostelič (Chorv.) -1,15 (2:02,75+55,36), 3. Baumann (Rak.) -1,17 (2:01,38+56,75), 4. Romar (Fin.) -1,34 (2:02,93+55,37), 5. Viletta (Švýc.) -1,42 (2:03,17+55,21), 6. Pinturault (Fr.) -1,45 (2:04,73+53,68), 7. Zurbriggen -1,46 (2:03,01+55,41), 8. Janka (oba Švýc.) -1,69 (2:02,41+56,24), 9. Paris (It.) -1,92 (2:02,07+56,81), 10. Mayer (Rak.) -2,41 (2:02,16+57,21), 11. Bank -2,73 (2:04,26+55,43), ...15. Vráblík (oba ČR) -6,59 (2:06,37+57,18).

Pořadí zemí na mistrovství světa podle zisku medailí po 6 z 11 závodů: 1. USA 2 Zlaté, 0 bronzové, 1 stříbrná, 2. Francie 1, 1, 1, 3. Slovinsko 1, 1, 0, 4. Německo 1, 0,1, Norsko 1, 0, 1, 6. Itálie 0, 2, 0, 7. Švýcarsko 0, 1, 0, Chorvatsko 0, 1, 0, 9. Rakousko 0, 0, 2.

Sandro Viletta competes with worker on the track - Downhill Schladming 11.2.2013 Super Combined