Spolu s manželem Mattem se Kateřina Emmons po úspěšných hrách v Pekingu přestěhovala do Minnesoty, kde chtěli žít v klidu a ideálních podmínkách. Jenomže hned v roce 2009 jim oznámili, že místo střelnice budou kancelářské prostory.

"Chvilku to ještě šlo, ale pak se to ukázalo jako neřešitelné," uvedla Emmons. Rok před loňskou olympiádou v Londýně se přestěhovali do Colorada, kde měli ideální tréninkové podmínky. "Ale věděli jsme, že to není napořád. Chyběli nám tam kamarádi a hlavně rodina," řekla.

Emmons, rozenou Kůrkovou, to táhlo domů, a tak navrhla manželovi, že se vrátí do Plzně. "Zkusíme tady život, který jsme chtěli začít v Minnesotě, což se nám nepodařilo. A nenašli jsme lepší místo, než je Plzeň," prohlásila devětadvacetiletá střelkyně. Americký manžel Matt, s nímž čeká druhého potomka, má ještě v Coloradu na starosti balení a dorazí v březnu.

V Plzni se Emmonsovi usídlí v bytě 4+kk nad zoologickou zahradou. "Tam se nám hrozně líbí, tam zůstaneme," řekla Emmons. Přeje si, aby velké stěhování zažívala naposledy. "Lidově řečeno už máme stěhování po krk."

Hlavní část balení byla na manželovi. Olympijský šampion z Atén Matt Emmons proto ještě zůstal v Americe a dohlíží, aby bylo vše v pořádku. Dokonce si objednali kontejner, protože si do Čech vezou třeba i oblíbené kousky nábytku – jídelní stůl, židle a vitrínu. "Koupili jsme je jako první a nemůžeme se s nimi rozloučit. Jde o sentiment," uvedla Emmons.

Majitelce tří olympijských medailí se má druhý potomek narodit v polovině června. Jeho pohlaví znají jen rodiče a nejbližší okolí. "Julinka si přeje holčičku, ale nechte se překvapit. Jména už máme předvybraná," usmála se Emmons.

Od vzduchovky, která už bude její jedinou zbraní, má nyní pauzu. Chtěla ještě střílet na závodech v prosinci, ale bolelo ji tělo. "Tak jsem si říkala, že nebudu nic hrotit a zaměřím se na rehabilitaci," řekla. I návrat plánuje s rozumem a nic nechce uspěchat. "Nikam se nebudu hrnout. Nejdříve budu pracovat na kondici a potom se vrátím ke střelbě. Aspoň to zkusím," řekla Emmons s tím, že střílet by mohla od listopadu.

V myšlenkách má opět variantu, že už se ke střelbě nevrátí. "Na to jsem myslela i před narozením Julinky. Na takovou variantu musím být připravená, je to sport, ale věřím, že to zvládnu, když budu mít jenom vzduchovku," řekla Emmons. Jinak má jasno, že by se po kariéře věnovala fyzioterapii, kterou vystudovala.

Do olympijských her v Riu de Janeiro je ale potřeba vymyslet, co by mohl v Česku po kariéře případně dělat její manžel. "To je nejtěžší," přiznala. "V Americe by to měl Matt lepší i finančně, ale to není rozhodující. Pro nás je důležité, kde se cítíme dobře a doma, a věříme, že to ostatní se vyřeší," řekla Emmons.

Třeba by mohl pracovat v myslivosti. Je náruživým lovcem a i v Česku se chce zapojit do některého loveckého spolku. "Hrozně rád by tady někam patřil. Všechno zjišťujeme, aby mohl mít lovecký lístek," uvedla Emmons.

Související