Čeští olympionici nalezli inspiraci kolekce oblečení Alpine Pro a celého vizuálního stylu pro nadcházející olympiádu v díle dalšího slavného umělce. Po Františku Kupkovi tentokrát vsadili na Alfonse Muchu.

Předlohou se stala první československá známka, kterou Mucha vytvořil v roce 1918. Motiv představil v Obecním domě v Praze osminásobný vítěz tenisového grandslamu a Muchův sběratel Ivan Lendl.

Identita Českého olympijského týmu má inspiraci v lipových listech a srdcích na okraji desetihaléřové známky. Ta zobrazuje Hradčany. „Muchovo dílo pro nás má hluboký smysl, motiv českého národního stromu se bude prolínat všemi aktivitami, které s olympiádou souvisejí. Alfons Mucha je světoznámý umělec. Hrdý vlastenec a zastánce myšlenky panslavismu. Hry se konají v Rusku, nemohli jsme proto vybrat lépe,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na webu ČOV.

 „Listy lípy ve tvaru srdce jsme zvolili jako nejvýraznější symbol kolekce. Představují pro nás lásku ke sportu, ale také bojovnost, které je třeba pro dosažení úspěchu,“ říká Václav Hrbek, spoluzakladatel společnosti Alpine Pro, která oblečení pro sportovce vyrábí. Olympijskou kolekci představí firma na podzim a její jednotlivé části budou v prodeji i pro fanoušky. 

Logo v barvách červené, modré a zlaté vytvořil stejně jako pro OH v Londýně akademický malíř Milan Jaroš, zlatý design je z dílny Alpine Pro, partnera ČOV, který dodává oblečení.

motiv

 

"Chceme opět zaujmout, je to pro nás velká výzva, chceme navázat na úspěchy minulých kolekcí. Motiv symbolizuje bojovnost a lásku ke sportu," prohlásil při představení spolumajitel a zakladatel Alpine Pro Václav Hrbek. Část kolekce bude opět volně v prodeji.

Na posledních dvou olympiádách čeští sportovci svým oděvem zaujali. Ve Vancouveru 2010 poutali pozornost nezvyklými pestrobarevnými motivy olympijských kruhů, loni v Londýně je zviditelnily holínky a inspirací oblečení byl obraz Amorfa - Dvoubarevná fuga z tvorby Františka Kupky.

První Muchova známka s panoramatem Hradčan se do oběhu dostala dva měsíce po vzniku státu v roce 1918. "Kupka žil ve stejné době jako Alfons Mucha, ale byl to člověk experimentátor. Oproti němu je Mucha hvězdou doby. Jsou to dvě z nejsilnějších osobností přelomu století a začátku československého státu," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Prezentace byla spojena s výstavou 116 ze 119 obrazů v Lendlově majetku, které jsou poprvé v historii k vidění na jednom místě. "Mám rád olympijské hry, dívám se a fandím. Mám rád i Muchu, a to spojení je fantastické. Doufám, že všem přinese hodně štěstí," uvedl Lendl.

Celou olympijskou kolekci představí firma na podzim letošního roku.

Související