Olympijský vítěz z Pekingu a stříbrný jachtař z Londýna Brit Andrew Simpson zahynul při tréninku na Americký pohár pod převrhnutým katamaránem. Coby stratég jedenáctičlenné posádky švédské lodi Artemis Racing trénoval u břehů severní Kalifornie. Co bylo příčinou převržení plavidla, zatím není jasné.

Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů, jež může dosáhnout rychlosti až 72 km/h, se převrhla v zátoce u San Franciska. Podle mluvčí tamních hasičů Mindy Talmadgeové utrpěl zranění ještě jeden člen posádky, ale není v ohrožení života.

Podmínky v zátoce u San Franciska přitom podle místní pobřežní hlídky byly víceméně v normě. "Vítr byl trochu silnější, ale nic mimořádného," řekl Bart Rugo deníku San Francisco Chronicle.

"Tým Artemis Racing je naprosto zničený tím, co se stalo. Naše soustrast a modlitby míří za jeho rodinou," prohlásil šéf týmu Paul Cayard, Simpsonův přítel od dětství.

Šestatřicetiletý Simpson získal na olympiádě v Pekingu 2008 zlato ve dvouposádkové třídě Star spolu s Iainem Percym a loni přidali na domácích hrách v Londýně stříbro. Percy je nyní sportovním ředitelem týmu Artemis Racing, který se v zátoce u San Franciska připravoval na zářijový 34. ročník prestižního Amerického poháru.

Artemis měl být jedním ze soupeřů domácího obhájce vítězství na Americkém poháru Oracle Teamu. Zda se po tragédii červencové kvalifikace zúčastní, není jasné.

Simpson, přezdívaný Bart, je druhým jachtařem, jenž přišel o život během přípravy na Americký pohár. V roce 1999 Španěl Martin Wizner podlehl na místě těžkým zraněním poté, co jej při plavbě ve Valencii zasáhly do hlavy trosky havarované lodi.

Simpson Artemis
Související