České basketbalistky mají za sebou nevydařený vstup do mistrovství Evropy. V úvodním vystoupení ve skupině D prohrály 39:60 s Běloruskem. Navíc možná přišly o klíčovou hráčku Janu Veselou, který si hned v úvodu poranila koleno. Druhé utkání sehrají v neděli proti Litvě, která dnes prohrála s Chorvatskem 77:89.

České reprezentantky začaly hodně nervózně, navíc s nimi otřáslo rychlé zranění Veselé, která si už ve čtvrté minutě v souboji o míč poranila koleno. V prvních šesti minutách hry se tak Češky nedokázaly prosadit jinak než z trestných hodů. Výsledkem byla katastrofální první čtvrtina a manko o 16 bodů.

"Zranění Jany na mužstvu nechalo velkou stopu. Je to škoda, nebýt toho, tak jsme možná prohrály, ale ne takovým rozdílem," řekl trenér Lubor Blažek. "Nemám oprávnění hovořit o zdravotním stavu hráčů, ale mám pocit, že Jana do konce turnaje nenastoupí," dodal.

Krátká přestávka pomohla, české lvice se vzpamatovaly z šoku a přešly na zónovou obranu. Bělorusky začaly mít v útoku problémy a šest minut nedaly ani bod. Češky toho využily a šňůrou 9:0 se vrátily do hry. Hlavní zásluhu na tom měla Michaela Zrůstová, která dala 10 z úvodních 12 bodů. Zbytečné chyby v rozehrávce však daly Běloruskám možnost znovu odskočit na dvouciferný rozdíl.

Ve druhé půli pak Češky pokračovaly v trápení s útokem a nadřely se na každý bod. A tak, i když se jim poměrně dařilo v obraně, manko se jim stáhnout nedařilo. Naopak v závěrečné čtvrtině Bělorusky zvýšily na rozdíl 15 bodů; bylo rozhodnuto a hrálo se jen o konečnou výši skóre.

"Obrana byla poměrně dobrá, ale útok byl špatný. Dnešek je třeba vystrnadit z hlavy a vyvarovat se splínů. Stále myslíme na postup na mistrovství světa," ubezpečil Blažek, který je přesvědčen, že v zřejmě klíčovém utkání s Litvou předvede jeho tým zcela jiný výkon. "Litevky nemají takovou sílu pod košem, tak věřím, že se tam budeme prosazovat a uleví se hráčkám zvenku a bude to lepší," dodal.

Zranění Veselé otřáslo českými plány

Otazník visí nad zraněním Veselé. Přestože lékaři předběžně vyloučili přetržení zkřížených vazů, podle trenéra Lubora Blažka jeho opora na šampionátu dohrála.

"Zatím to vypadá na podvrknutí, jelikož to nenateklo. Budeme dělat rezonanci, ale zkřížené vazy jsme zatím vyloučili," řekl lékař národního týmu Milan Smejkal.

Trenér Blažek však nevěří, že si Veselá ve Francii ještě zahraje. "Nemám oprávnění hovořit o zdravotním stavu hráčů, ale mám pocit, že Jana do konce turnaje nenastoupí," řekl na tiskové konferenci po utkání.

Veselá se zranila hned po čtyřech minutách hry prvního utkání s Běloruskem. Když přijímala přihrávku, dostala se do souboje a v záklonu se jí podlomilo koleno. Následně musela být s bolestivou grimasou odnesena ze hřiště a zbytek zápasu sledovala z lavičky.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina D:

ČR - Bělorusko 39:60 (5:21, 17:27, 29:39)

Nejvíce bodů: Zrůstová 14, Hanušová 8, Hindráková 6 - Levčenková 14, Tarasavová, Lichterovičová a Veremejenková po 10. Rozhodčí: Pizzaro (Šp.), Sergio (Portug.), Ozlem (Tur.). Fauly: 17:16. Trestné hody: 8/6 - 14/12. Trojky: 1:2.

Litva - Chorvatsko (26:22, 45:43, 64:68)

Nejvíce bodů: Petronyteová 23, Paugaiteová 14, Visgaudaiteová a Salkauskeová po 11 - Sliškovičová 19, Ivezičová 17, Mišuraová 15, Ciglarová a Lelasová po 12.