Basketbalisté Miami si vynutili rozhodující sedmý zápas o titul se San Antoniem po výhře 103:100 po prodloužení. O mistrech NBA se rozhodne ve čtvrtek opět na palubovce loňských šampionů v Miami. Ti se v šestém finále zachránili pět vteřin před koncem řádné hrací doby, když Ray Allen proměnil trojku a poslal drama do prodloužení.

Po předchozích čtyřech zápasech bez vyrovnané koncovky nabídlo šesté finále nervy drásající zápletku, jejímž hrdinou se stal Allen. Po klíčové trefě v závěru čtvrté čtvrtiny pojistil v nastavení dvěma trestnými hody Miami výhru i prodloužení sezony.

"Byl to jasně nejlepší zápas, kterého jsem kdy byl součástí," prohlásil LeBron James, jenž pomohl Miami k výhře 32 body, 11 asistencemi a deseti doskoky. Ve finálových zápasech si připsal čtvrtý triple double v kariéře. Mario Chalmers přidal dvacet a Dwyane Wade 14 bodů. Chris Bosh k 10 bodům a 11 doskokům připojil dva důležité bloky v poslední minutě prodloužení.

Nejlepším hráčem San Antonia, jež třikrát v sérii o titul vedlo, byl s 30 body a 17 doskoky Tim Duncan, ve druhém poločase ale dal jen pět bodů. Kawhi Leonard se blýskl 22 body a 11 doskoky, ale v závěru základní hrací doby pouze jedním proměněným trestným hodem nabídl soupeři šanci na vyrovnání. A Tony Parker se dostal na 19 bodů, ale proměnil jen šest z 23 střel z pole. Na skvělý výkon z pátého utkání nenavázal Manu Ginobili a zůstal na devíti bodech. Nový rekordman v počtu tříbodových zásahů ve finále NBA Danny Green si připsal pouze tři body.

Spurs v zápase nebyli daleko od pátého titulu v klubové historii. Od druhé čtvrtiny měli mírně navrch a do poslední čtvrtiny šli s desetibodovým náskokem. V posledních 28 sekundách pak ztratili i pětibodové vedení.

"Byli jsme pár sekund od vítězství a nechali si ho utéct. Je to těžká chvíle. Ztratili jsme tam pár doskoků, Ray (Allen) dal těžkou trojku, nějaké zahozené šestky... Velmi těžký moment," litoval promarněné šance Ginobili. Duncan se pochvalně vyjádřil o Jamesovi, který byl strůjcem obratu. "Byli jsme v ideální pozici a mohli to ukončit, ale on našel způsob, jak svůj tým dostat na vrchol. Nám k tomu několik akcí chybělo," řekl.

Finále mělo i svého zábavného hrdinu. Americký basketbalista Mike Miller ve službách obhájců titulu Miami Heat dokázal do nervy drásající bitvy propašovat exhibiční kousek. Třiatřicetiletý hráč, který patří k nejlepším trojkařům v celé soutěži, proměnil jeden ze dvou svých úspěšných trojkových pokusů pouze v jedné botě.

Mike Miller's 3-pointer with one shoe!

Play off NBA: Finále - 6. zápas: Miami - San Antonio 103:100 po prodl. (27:25, 44:50, 65:75, 95:95) Nejvíce bodů: James 32, Chalmers 20, Wade 14, Bosh 10 - Duncan 30, Leonard 22, Parker 19. Trestné hody: 21/16 - 28/21. Fauly: 26:21. Trojky: 11:5. Diváci: 19.900. Stav série: 3:3.

Fanoušci Miami opouštěli halu předčasně.