Petra Chocová by si mohla na mistrovství světa v Barceloně doplavat pro medaili, i když její sportovní příběh je plný zdravotních problémů - ty ale ona naopak považuje za známku životní formy.

Už roky se úspěšná reprezentantka potýká s vážnými problémy. Podstoupila operace obou ramen, v poslední době ji ničí zánět úponu a nerv v lokti, do toho se jí zkracují šlachy na prstech a v posledních týdnech ji trápí křeče. Ona ale říká: "Když mi nic není, tak mi to neplave, takže to je určitě známka formy."

Ovšem když jde spát, bere si ortézy na loket a na dlaň. Často se kvůli tomu moc nevyspí. "Teď mě ještě trápí křeče - v tricepsech, nad kolenem a na vnitřní straně stehen. Myslela jsem, že tam snad ani nejde dostat křeč a ani to moc nejde protáhnout. Snad mě to nechytne ve finále v Barceloně," vypráví s úsměvem.

Talent prokázala naplno až v posledních letech - loni se stala mistryní Evropy na 50 metrů prsa v krátkém i dlouhém bazénu.

Zlom přišel před čtyřmi lety, kdy potkala přítele Mateje Kuchára, který se stal i jejím kondičním koučem a radí jí i se stravou. "Trénujeme jinak, musím na sebe dávat pozor. A nabrala jsem na síle tři kila," řekla Chocová, jíž předloni pomáhal i psycholog.

Nyní je vyrovnaná a zachovává si nadhled. "V životě jsou i jiné věci než jen plavat ode zdi ke zdi," říká. Ale přesto letos vylepšila na sprinterské trati český rekord o celých 58 setin. I na stovce přepisovala tabulky. "Jsem připravená, velmi spokojená, sezona jde zatím skvěle," řekla.

V Barceloně se bude nejvíc soustředit na padesát metrů prsa. "Je tam největší šance na finále a já sním i o medaili. Dávám si vždy velké cíle, malé se plní snadno," uvedla šestá žena světových tabulek na této trati. Ale chce uspět i na stovce. "Tam chci také překonat český rekord, a nejen o setiny; když už, tak pořádně," smála se.

Související