Jen pár hodin poté, co vyfasoval distanc na 211 zápasů za doping, nastoupil hvězdný baseballista Alex Rodriguez k prvnímu letošnímu zápasu v MLB. Pálkař New York Yankees se po dlouhé zdravotní pauze představil v pondělí na hřišti Chicaga White Sox a dočkal se nepřátelského přijetí.

"Steroidy! Steroidy!" skandovali fanoušci White Sox směrem k Rodriguezovi, jehož častovali také konstantním bučením a pokřiky. Nejlépe placený hráč soutěže se dostal v utkání čtyřikrát na pálku a povedl se mu jeden odpal. Trápící se Yankees prohráli vysoko 1:8.

"Posledních sedm měsíců byla noční můra - bylo to pravděpodobně nejhorší období mého života," uvedl před zápasem Rodriguez, který hrál v pondělí poprvé od lednové operace kyčle.

Od vedení MLB dostal distanc na 211 zápasů za své spojení s floridskou laboratoří Biogenesis of America, která údajně dodávala sportovcům zakázané látky. Osmatřicetiletý Rodriguez by tak neměl hrát až do konce příští sezony a mohl by na platu přijít o 36 milionů dolarů.

Lhůtu na odvolání proti trestu dostal Rodriguez do čtvrtka a okamžitě oznámil, že ji využije. Podle agentury AP arbitráž rozhodne o jeho případu nejdřív v listopadu a prosinci, takže až do úplného vyřešení svého případu bude moci Rodriguez hrát.

"Bojuju o svůj život. Musím se bránit. Nikdo jiný to za mě neudělá," řekl na tiskové konferenci před utkáním Rodriguez. Na přímou otázku, zda bral zakázané látky, trojnásobný nejlepší hráč Americké ligy a čtrnáctinásobný účastník Utkání hvězd odmítl odpovědět. "Až bude příležitost o tom mluvit, tak to probereme," řekl s odkazem na to, že jeho případ stále probíhá.

Před čtyřmi lety doping přiznal, teď je prý bez viny

Před čtyřmi lety Rodriguez přiznal, že v letech 2001 až 2003 v barvách Texasu užíval zakázané látky, ale od té doby prý už nedopoval. V Yankees podepsal v roce 2007 desetiletý kontrakt na 275 milionů dolarů.

Vedle něj bylo v této kauze potrestáno dalších dvanáct baseballistů, mezi nimi i účastníci Zápasů hvězd Nelson Cruz, Jhonny Peralta a Everth Cabrera. Všichni ještě před oznámením verdiktu akceptovali distanc na 50 zápasů, což v MLB znamená zhruba osm týdnů, a budou moci případně zasáhnout do play off.

Vedení soutěže odůvodnilo nejpřísnější trest pro Rodrigueze tím, že užíval a vlastnil zakázané podpůrné látky, včetně testosteronu a lidského hormonu, mnoho let, snažil se své prohřešky zakrývat a mařil vyšetřování.

Související