Všichni tři kandidáti se už o pořádání her v minulosti ucházeli, Istanbul usiluje o olympiádu popáté, Madrid potřetí v řadě a Tokio podruhé za sebou. Mezinárodní olympijský výbor zvolí v sobotu na svém zasedání v Buenos Aires pořadatele letních olympijských her pro rok 2020.

ISTANBUL

Charakteristika: brána Orientu a s 13 miliony obyvatel největší turecké město, které se rozkládá na dvou kontinentech

Web: www.istanbul2020.com.tr

Předchozí kandidatury: čtyři (2000, 2004, 2008, 2012)

Předchozí OH v Turecku: -

Počet sportovišť: 38 (z toho zhruba 30 procent již existuje, šest by bylo dočasných)

Rozpočet: 2,9 miliardy dolarů (na infrastrukturu dalších 19,8 miliardy)

Velké sportovní akce: MS v basketbalu mužů 2010, MS v halové atletice 2012, MS v plavání v krátkém bazénu 2012, MS ve fotbalu hráčů do 20 let 2013

 

"Není jasného výběru, žádný není bez rizik," prohlásil kanadský člen MOV Dick Pound. Vedle problému japonské kandidatury s únikem radioaktivity z elektrárny ve Fukušimě zničené vlnou tsunami upozornil také na nedávnou španělskou ekonomickou krizi a nezaměstnanost ve výši 26 procent a červnové protivládní demonstrace v Turecku a množství dopingových případů či eskalující problém v sousední Sýrii, který může vyústit ve válečný konflikt. Nevyhraje tak podle něj ideální kandidát, ale ten, který bude mít nejméně slabin.

Každý uchazeč má jiné přednosti, všichni mají politickou i ekonomickou podporu vlád. Istanbul na pomezí Evropy a Asie sází na první hry v zemi, kde převládají muslimové, Madrid zase na skutečnost, že má už takřka všechna sportoviště postavena a utratí nejméně peněz, Tokio poukazuje na vysokou bezpečnost a spolehlivost.

Zástupci vrcholného sportovního orgánu na světě přiznávají, že mají nyní velké starosti se zajištěním bezpečnosti v Soči příští rok v zimě či s významným zpožděním stavebních prací v Riu, kde se budou letní hry konat v roce 2016. I proto budou členové MOV sázet nejspíš na jistotu a právě proto má silné Japonsko výhodu.

TOKIO

Charakteristika: hlavní město Japonska s 13 miliony obyvatel ležící na ostrově Honšú

Web: http://tokyo2020.jp/en

Předchozí kandidatury: čtyři (1940 - neuskutečnily se, 1960, 1964, 2016)

Předchozí OH v Japonsku: LOH 1964 (Tokio), ZOH 1972 (Sapporo) a 1998 (Nagano)

Počet sportovišť: 36 (z toho 15 již existuje, 10 by bylo dočasných)

Rozpočet: 3,42 miliard dolarů (na infrastrukturu dalších 4,38 miliard)

Velké sportovní akce: olympijské hry 1964, MS v atletice 1991, MS ve volejbalu mužů 2006, MS v ragby 2019

 

"Hledáme město, které bude nejbezpečnější vzhledem k aktuální globální nejistotě ve světě a také k tomu, že vstupujeme do éry s novým předsedou," upozornil dlouholetý člen MOV Kevan z Austrálie. "Snad budeme mít šťastné ruce," věřil. Zasedání MOV zvolí příští týden v úterý nového nástupce dosavadního šéfa Jaquese Roggeho.

V Tokiu se měly hry konat už v roce 1940, ale kvůli válce byly zrušeny. MOV Japonsku tehdy přidělil pořadatelství pro rok 1964. Pro toto město také hovoří skutečnost, že dostalo nejvíce bodů od komise MOV, která jednotlivé nabídky hodnotila po technické stránce.

"Samozřejmě všichni víme, jak vážně Japonci tuto kandidaturu berou, a jsem si jist, že by se úkolu zhostili velmi dobře," řekl Švýcar Denis Oswald, jeden z kandidátů na předsedu MOV. Lídr japonské kandidatury Cunekazu Takeda zase ujistil pochybovače kvůli Fukušimě: "Voda a jídlo v Tokiu jsou stejně bezpečné jako v New Yorku, Paříži, Londýně či Buenos Aires."

MADRID

Charakteristika: hlavní město Španělska s více než třemi miliony obyvatel

Web: www.madrid2020.es

Předchozí kandidatury: tři (1972, 2012, 2016)

Předchozí OH ve Španělsku: LOH 1992 (Barcelona)

Počet sportovišť: 35 (z toho 28 již existuje)

Rozpočet: 3,1 miliardy dolarů (na infrastrukturu dalších 1,94 miliardy)

Velké sportovní akce: MS ve fotbalu 1982, MS v plaveckých sportech 1986, MS v basketbalu mužů 1986 a 2014, MS v silniční cyklistice 2005

Všechna města mají připravenou závěrečnou kampaň, která vyvrcholí poslední prezentací v den volby. Výpravy povedou premiéři zemí Šinzo Abe (Japonsko), Mariano Rajoy (Španělsko) a Recep Tayyip Erdogan (Turecko). Očekává se ale, že jejich vystoupení změní názor jen u jednotlivců, kteří dosud nejsou rozhodnutí.

Po prvním kole hlasování bude vyloučen kandidát s nejmenším počtem hlasů, v druhém kole vítězovi bude stačit prostá většina. "Myslím, že to bude hodně těsné," prohlásil končící předseda MOV Rogge.

Zasedání MOV bude vedle pořadatele her 2020 vybírat v neděli také sport, který doplní olympijský program. Kandidáty jsou společně baseball a softbal, squash a také zápas, který byl letos v únoru vyřazen. Nový předseda MOV bude zvolen v úterý a o funkci se ucházejí Němec Thomas Bach, světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka z Ukrajiny, Richard Carrion z Portorika, Švýcar Denis Oswald, Ng Ser Miang ze Singapuru a C.K. Wu z Tchajwanu.

Související