Velmi sledovaný souboj o nejstarší sportovní trofej světa, Pohár Ameriky, mezi jachtařskými týmy z USA a Nového Zélandu nakonec v zálivu u San Franciska patřil americké posádce lodi Oracle s kapitánem Jimmy Spithillem.

Ti šli do souboje jako obhájci trofeje, ale začátek jim nevyšel – po devíti rozjížďkách prohrávali 1:8, ale zdánlivě ztracený závod nakonec ještě dokázali vyhrát 9:8.

"Měli jsme vynikající tým, který necouvl ani o píď, i když už to s námi nevypadalo vůbec dobře, a o tom pohár Ameriky je," konstatoval čtyřiatřicetiletý Spithill.

Loď šéfa softwarového gigantu Oracle Larryho Ellisona ovládla Americký pohár i před třemi lety ve Valencii, kde porazila švýcarskou posádku Alinghi.

Letos si Američané zvolili jako dějiště záliv v San Francisku a u slavného mostu Golden Gate se postarali o největší obrat v historii. Po nevydařeném úvodu prohrávali už 1:8. Za nepovolené úpravy navíc přišli o dva body, takže nakonec museli vyhrát jedenáctkrát, aby o svém triumfu rozhodli ve čtvrteční závěrečné rozjížďce.

Spolu s Australanem Spithillem tvořili jedenáctičlennou posádku další tři jeho krajané, dva Novozélanďané, Američan, britský čtyřnásobný olympijský vítěz Ben Ainslie, Ital, Nizozemec a jachtař z ostrova Antigua. "Ukázali jsme srdce," řekl Spithill.

Ellison podle odhadů do poháru Ameriky investoval za uplynulých 11 let asi 500 milionů dolarů. Lodi Nového Zélandu, kterou financuje vláda, se v posledních letech nedaří. Od výhry v roce 2000 boj o stříbrnou trofej prohrála už potřetí.

Ovšem všeobecný zájem je, aby šly ceny dolů a počet zúčastněných lodí vzrostl ze současných čtyř. "Náklady jsou příliš vysoké," řekl Grant Dalton, generální manažer novozélandské lodě. "Něco by se mělo změnit, aby podmínky pro účast v tomto závodě byly nižší," dodal Dalton.

"Tyhle lodě jsou hodně drahé a my bychom chtěli mít příště větší konkurenci," řekl Ellison pro USA Today. "Takže budeme muset přijít na to, jak zajistit aby se účastnily lodě více zemí a aby podívaná zůstala stejně atraktivní jako letos,“ dodal.

Pohár se konal poprvé v roce 1851 a je považován za jachtařskou formuli 1. Nové katamarany po vodě svištěly rychlostí okolo 40 uzlů (kolem 80 km/h). Letošní 34. ročník soutěže poznamenala i tragédie, když se v květnu při tréninku převrátil katamaran Artemis a zahynul britský olympijský vítěz Andrew Simpson.