Ambiciózní šou olympijských her v Soči dostala hned na počátku pěknou ránu. Ruským pořadatelům už totiž nejméně čtyřikrát uhaslo pero ptáka Ohniváka, jak se přezdívá olympijské pochodni. Štafeta, která s olympijským ohněm běhá po Moskvě, tak sklízí ostudu. Pochodeň byla přitom navržena tak, aby nezhasla ve větru ani v ruském mrazu.

Stejně jako v pondělí, i v úterý štafeta odstartovala od chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí. Zapojily se do ní podle médií i takové celebrity, jako je olympijský medailista, rychlobruslař Ivan Skobrev, mistryně světa na snowboardu Jekatěrina Tuděgeševová, krasobruslaři Irina Slucká a Ilja Averbuch či režisér Nikita Michalkov.

"Mnoha Moskvanům a návštěvníkům hlavního města se štafeta vryla do paměti nejen jako podívaná či uzavírkami ulic, ale také hasnoucími pochodněmi. Blogeři se dopočítali už nejméně čtyř případů," poznamenal server newsru.com. Pohádkový pták Ohnivák, podle něhož tvůrci pochodeň vymodelovali, tak radost určitě nemá.

Poprvé pochodeň zhasla ještě v neděli u Kremlu, kdy ji oživil zapalovač jednoho z "tajných". Podruhé pak na nábřeží řeky Moskvy. Potřetí na Mosfilmovské ulici. "Potřetí - to už je krach," postěžoval si autor příspěvku, který záběry vyložil na internetu. Vzápětí podle očitých svědků pochodeň zhasla i počtvrté.

Ironičtí komentátoři připomínají ujišťování šéfa organizačního výboru olympiády Dmitrije Černyševa při lednové prezentaci, že pochodeň je zkonstruována tak důmyslně, že bude plát i za silného mrazu, ve vichru, a dokonce i pod vodou - zkrátka vůbec nikdy nezhasne.

Podobné potíže měli podle serveru i jiní pořadatelé: v Montrealu v roce 1976 olympijský oheň zhasl přímo na stadionu, naštěstí zrovna prázdném. Před Londýnem 2012 se oheň vytratil nejméně třikrát, poprvé ještě v Řecku. A před olympiádou v Pekingu 2008 prý uhasnutých pochodní bylo "nepočítaně", jakkoli konstruktéři původně tvrdili, že jejich dílo odolá i tsunami.

Zhasínající pochodeň teď čeká čtyřměsíční cesta po celém Rusku, než dorazí do Soči na pobřeží Černého moře, kde se olympijské hry v únoru příštího roku uskuteční. Navštívit má všech 83 regionů Ruska, dostane se i na oběžnou dráhu a do otevřeného kosmu, jakož i na dno jezera Bajkal. Do Soči má dorazit na zahájení olympiády 7. února.