Třetí velká akce v letošním roce čeká nejlepšího českého amatérského boxera současnosti Zdeňka Chládka. Společně s Robertem Bilíkem se představí na mistrovství světa v kazašském Almaty, kde se bude snažit prosadit v seniorské kategorii. Bronzový medailista z juniorského světového šampionátu v roce 2008 vstoupí poprvé do ringu v úterý, kdy se utká s Juanem Pablem Romerem z Mexika.

"S přípravou jsem spokojený. Od začátku roku je to už třetí vrchol, což je těžké, ale udělal jsem pro úspěch všechno. Navíc se předešlé dvě velké akce dají brát i jako příprava na mistrovství světa," řekl Chládek před pátečním odletem do Almaty. V Kazachstánu už má za sebou vážení a připravuje se na úterní vstup do turnaje.

V letošním roce účastník olympijských her v Londýně již startoval na mistrovství Evropy a na univerziádě. Ani na jedné z akcí se mu nepodařilo výrazně prorazit. Na kontinentálním šampionátu prohrál ve druhém kole, na univerziádě hned na začátku ztroskotal na úřadujícím vicemistrovi světa a stříbrném z olympiády Denisi Berinčikovi. "Byla tam i trocha smůly. Život ale jde dále, teď se soustředím na šampionát," uvedl Chládek.

Třiadvacetiletý boxer má za sebou před MS vydařenou přípravu. Společně s Bilíkem absolvovali i tréninkový kemp v německém Hennefu. "Byli tam boxeři z dalších devíti států, takže jsme se oťukali. Bylo to docela příjemné. Měli jsme možnost se více poznat. Zašli jsme do sauny a pokecali. Není to jako na turnajích, kde jsme jen soupeři," řekl Chládek. Věří, že má i solidní formu. "Cítím, že zrychluju. Neměl jsem problém s váhou, všechno dobré," pochvaloval si.

Letošní šampionát je první mezinárodní akcí, na níž nebudou mít boxeři helmy na hlavách. Mezinárodní boxerská asociace AIBA se snaží sport zatraktivnit a přiblížit amatéry k profesionálům. Chládek a spol. si tak musí zvykat na mírně odlišný styl boxu.

"Údery musí být přesnější. Pokud jde trochu mimo, tak rána sklouzne po vazelíně, která se vám dostane na rukavice. Je důležité mít přesnost. Když jste dříve trefil okraj helmy, tak hlava cukla dozadu. Teď uklouzne. Aby byl úder vidět, musí jít na střed hlavy," uvedl Chládek, který před MS absolvoval bez helmy jen jeden zápas. "To stačí," pousmál se. Boxerský styl po úpravách pravidel neměnil, taktiku ale ano. "Hlavní je ale zpřesnit údery, na to jsme se zaměřovali," dodal Chládek, startující v kategorii do 64 kg.

Související