Pořádně chřestit antidopingovými zbraněmi začíná před olympijskými hrami v Soči Mezinárodní olympijský výbor. Nedávno zvolený předseda Thomas Bach dal jasně na srozuměnou, že sportovce čeká ještě před zahájením her rekordní počet dopingových testů.

"V přípravě na hry se zvýší počet mimosoutěžních kontrol z 804 před Vancouverem na 1269. To je o 57 procent víc," prohlásil Bach v Johannesburgu na konferenci o dopingu ve sportu. "Celkem provedeme 2453 testů," konstatoval s připomenutím, že v roce 2010 jich bylo 2149.

MOV hodlá podle Bacha, jenž se ujal předsednické funkce po zářijových volbách, postupovat v boji proti dopingu moudře a neústupně. Prioritou by se v budoucnu měly stát inovace testů a technologií bez ohledu na náklady, které si výzkum vyžádá. Vynaložené peníze Bach nepovažuje za náklady, ale za investici do sportu.

"Potřebujeme více speciálně zaměřených testů, musíme se zaměřit na výzkum," řekl německý funkcionář. Je prý potřeba ověřit, zda neexistuje lepší a spolehlivější metoda, než jsou současné analýzy krve a moči.

K boji proti dopingu se Bach staví nesmlouvavě a ve svém projevu se znovu zařadil mezi zastánce přísnějších trestů. "Ochrana čistých sportovců musí být naším hlavním cílem," prohlásil. Podporuje proto návrhy na zdvojnásobení současných dvouletých trestů za první prohřešek. O navrhované změně dopingových postihů bude tento týden v Johannesburgu hlasovat světová antidopingová agentura WADA.Olympijské hry v Soči čeká pořádná porce antidopingových testů

Související