Bez skoků v tréninku to zkrátka nejde, přesvědčili se o víkendu čeští sdruženáři. Před startem minulé sezony měli na sněhu padesát skoků, letos si prakticky neskočili. I proto jim zrovna dvakrát nevyšel první Světový pohár v Kuusamu, který zachraňoval Miroslav Dvořák skvělým během.

"Loni nám skokanská příprava vyšla ideálně, ale letos přišla smůla. Pořád nám do toho něco lezlo, nedalo se s tím nic dělat a nemohli jsme otestovat sebe sama ani materiál," posteskl si trenér Luděk Šablatura na tiskové konferenci.

Podle toho úvodní závod jednotlivců a družstev také vypadal. Dvořák byl po skoku 47. a jen díky skvělému běhu se posunul na 12. místo, což byl dobrý výsledek.

Reprezentanti si vybrali pro závěrečnou přípravu Lillehammer, ale v norském středisku nejdříve panovalo teplo a můstek nešlo připravit. Následně sice mrzlo, ale nikdo nespěchal s úpravou doskoku, navíc foukalo a skákat se nedalo.

Nejlepší český sdruženář Dvořák odjel proto den před úvodem Světového poháru v Kuusamu do 200 km vzdáleného Rovaniemi, ale i tam foukalo. "Tak, že nám to bralo čepice. Vymetli jsme si přesto malou padesátku a udělali dva skoky. Aspoň si kluci vyzkoušeli lyže na nohách a věděli, že jim drží," řekl kouč.

"Takovou situaci jsem ještě nezažil a není to moc příjemný," řekl Dvořák, loni třetí v závodu Světového poháru v Almaty. Největší českou sdruženářskou naději pro hry v Soči trochu uklidňuje, že olympiáda je až v únoru. "Zaplaťpánbůh," dodal.

"Budeme bojovat dál a věřím, že se výsledky dostaví a skok se zlepší," řekl Šablatura. Proto hned v úterý odletí s Dvořákem znovu do Lillehammeru, kde bude o víkendu pokračovat Světový pohár, aby ve středu alespoň trochu dohnali ztrátu na můstku. "Doufám, že poskáču a budou dobré podmínky. Stačí pár povedených skoků, abych se vyskákal a dostal se do potřebné skokanské formy," řekl Dvořák.

Problémem sdruženářů je, že potřebují k tréninku upravený můstek a zároveň běžecké tratě. Loni měli štěstí, letos podle vlastních slov smůlu. Lépe vymyslet logistiku tréninku prý nešlo. "Fakt nešlo jinam odjet," řekl Šablatura.

Před pár lety už sdruženáři podobnou situaci s minimem skokanského tréninku na sněhu krátce před začátkem sezony zažili. V roce 1992 si skočili pětkrát na Slovensku. "Ale závod nám pak kupodivu vyšel," vzpomínal Šablatura na osmé místo Františka Máky a deváté Milana Kučera v italském Val di Fiemme.

Související