V pátek odstartuje mistrovství světa házenkářek a do bojů mezi elitou zasáhnou po deseti letech také české reprezentantky, které se probojovaly na druhý velký turnaj za sebou. Po loňském postupu ze základní skupiny na evropském šampionátu chtějí uspět i tentokrát a znovu touží projít do další fáze. Turnaj hostí stejně jako mistrovství Evropy před rokem Srbsko, světové zlato obhajují Norky.

Češky se na mistrovství světa naposledy představily v roce 2003, kdy obsadily 15. místo. O rok později stejný výsledek zopakovaly na evropském šampionátu a od té doby na velké akci chyběly až do loňského Eura. Na něm překvapily postupem ze skupiny i několika vyrovnanými souboji s absolutní špičkou a ve zlepšování chtějí pokračovat i na nadcházejícím šampionátu, byť jim přípravu zkomplikovaly zdravotní problémy několika opor.

Nominace na MS 2013

Satrapová Lucie (Slavia)
Raníková Barbora (Mety, Fra.)
Müllnerová Dominika (Most)
Salčáková Kristýna (Olomouc)
Crenková Romana (Veselí n. M.)
Kutlvašrová Hana (Slavia)
Štěrbová Helena (Toulon, Fra.)
Luzumová Iveta (Thüringer, Něm.)
Růčková Petra (Most)
Keclíková Kateřina (Slavia)
Poznarová Pavla (Poruba)
Hrbková Michaela (Poruba)
Černá Klára (Nimes, Fra.)
Knedlíková Jana (Slavia)
Crhová Martina (Kristianstad, Švéd.)
Vítková Petra (Most)
Selucká Dominika (Slavia)
Borovská Michaela (Most)

Trenér: Jan Bašný
Asistent: Jiří Mika

"Jsem přesvědčen, že nás výkony na loňském evropském šampionátu i v dalších čtyřech kvalifikačních zápasech nutí odjet do Srbska s ambicemi a zdravým sebevědomím. Věřím, že se nám povede zúročit zkušenosti z Eura," uvedl trenér Jan Bašný.

Cítí, že tým odjíždí do Srbska v jiné pozici než před rokem. "Je to obrovský posun oproti dvěma třem letům zpátky, tam byl spíš strach neprohrát s těmi nejlepšími o 15, 20 gólů. Teď je to jiné. Po mistrovství Evropy jsme dokázali dvakrát v play off porazit Island, v další kvalifikaci ME jsme dvakrát otočili prohraný zápas v Polsku. To jsou vynikající výsledky. Ten tým má vyšší morální sílu než vloni," řekl kouč.

Přípravu na MS ale jeho celku narušila zranění. Poslední turnaj v Dánsku musely vynechat brankářka Barbora Raníková i nejzkušenější hráčka Petra Vítková, její mostecké spoluhráčky Hana Martinková a Iveta Matoušková na šampionát nakonec kvůli zranění neodjedou.

Navzdory zdravotním komplikacím míří Češky do Srbska s postupovými ambicemi. "Na ten základní cíl to vliv nemá. I po těchto problémech máme cíl být mezi čtyřmi týmy, které budou hrát osmifinále," prohlásil Bašný. Do vyřazovací fáze projdou první čtyři týmy ze skupiny.

Češky ve skupině postupně změří síly s Maďarskem, Německem, Tuniskem, Austrálií a Rumunskem. "Z hlediska postupu je to nejtěžší skupina. V dalších skupinách je třeba víc těch celkových favoritů, ale nikde jinde nejsou čtyři evropské týmy," podotkl Bašný.

Češky odstartují zostra proti favoritkám skupiny

Za největší favoritky skupiny považuje bronzové medailistky z loňského Eura Maďarky, s nimiž Češky šampionát v sobotu rozehrají, za outsidera naopak Australanky. "Myslím, že je to dost vyrovnané a v té skupině nemusejí stačit ani dvě výhry. Možná bude záležet na každém gólu," podotkl Bašný.

Čtyřiatřicetiletá Vítková je jedinou pamětnicí předchozí české účasti na světovém šampionátu. Nemá však strach, že by zbytek týmu neměl dost zkušeností. "Bude to hodně podobné jako mistrovství Evropy, tu atmosféru už všechny holky tady zažily. Moc se to neliší, snad jen tím, že tam budou exotičtější mužstva. O to je to zajímavější," mínila Vítková.

Čtyřiadvacet účastnických týmů šampionátu je rozděleno do čtyř základních skupin po šesti. První čtyři celky si zahrají osmifinále, týmy na pátých a šestých místech čekají zápasy o umístění. Utkání českého výběru budou přímými přenosy vysílat stanice Sport 1 a Sport 2. Nové mistryně světa budou korunovány 22. prosince.

Program českého týmu ve skupině D:

Sobota 7. prosince: 14:45 ČR - Maďarsko,

Pondělí 9. prosince: 17:00 ČR - Německo,

Úterý 10. prosince: 14:45 ČR - Tunisko,

Čtvrtek 12. prosince: 14:45 ČR - Austrálie,

Pátek 13. prosince: 19:15 ČR - Rumunsko.

Související