České florbalistky jdou na domácím mistrovství světa v Ostravě do bojů o medaile a před semifinálovým duelem s favorizovanými Švédkami sní o finálové účasti. K vylepšení historického bronzu z minulého šampionátu v roce 2011 by se tým trenérů Karolíny Šatalíkové, Markéty Šteglové a Michala Jedličky ale musel postarat o velké překvapení a ukončit švédskou vítěznou sérii.

Češky se Švédskem sehrají jubilejní 20. zápas a ve vzájemném měření sil stále čekají na výhru, stejně jako všechny ostatní české reprezentace. Ženy dosáhly na jedinou remízu, když na konci října 2008 v Praze uhrály výsledek 3:3. Od té doby Švédkám podlehly jedenáctkrát, z toho devětkrát o pět a více branek.

Přesto florbalistky věří, že to se Švédskem konečně vyjde. "Já doufám, že to bude v sobotu. Věřím tomu, snad i celý tým," řekla útočnice Tereza Urbánková, se sedmi góly nejlepší střelkyně českého týmu, která se naladila na semifinále dvěma hattricky za sebou proti Lotyšsku i Polsku.

Seveřanky, které útočí na devátém světovém šampionátu na šestý titul a čtvrtý za sebou, drží na šampionátech od roku 2007 vítěznou sérii. Z 18 vyhraných utkání mají skóre 246:24. Postavení Švédska a Finska ve světovém florbalu je vůbec dominantní. Obě země tvoří neotřesitelnou výkonnostní špičku, teprve s notným odstupem za nimi následují  další.

V Euro Florbal Tour Švédky drží od remízy s Finskem z dubna 2011 v kláních čtyřky nejlepších, tvořené ještě Švýcarskem a Českem, sérii 16 výher při impozantním skóre 123:38. "Každý den si říkám, že by nás mohly podcenit a říct si, že nás porazí pokaždé. Ale hrály jsme s nimi vyrovnaná utkání, tak si určitě nějaký videorozbor udělají," doplnila Urbánková.

Český trenérský tým začal své svěřenkyně proti favoritkám připravovat až ode dneška, přestože mohl už prakticky od prvního dne turnaje tušit, že na souboj dojde. "Zatím jsme se k tomu vůbec neuchylovaly, protože jsme nechtěly podcenit čtvrtfinále. Máme dnes den volna a zodpovědně se na to připravíme, abychom se pokusily dostat do vysněného finále," uvedla trenérka Karolína Šatalíková.

Češky vědí, že k případnému překvapení by jim zápas musel dokonale vyjít. "Musíme dobře bránit a proměňovat šance z brejků. Být důrazné, nenechat se odstrčit a hrát stejně tvrdě jako ony," řekla Šatalíková.

Naposledy se Češky proti Švédkám držely

Při posledním vzájemném klání v listopadu v Göteborgu držely Češky krok a stav 3:5 ještě do poslední minuty, kdy ale třikrát inkasovaly. "Budeme i tento zápas rozebírat. Řekneme si, co na ně platilo. Chtěly bychom na to navázat, samozřejmě bez toho finálního tlaku Švédek. Budeme ale koukat i na jejich zápasy tady, protože hrají v jiné sestavě a maličko taktiku mění," dodala trenérka.

Poslední souboj se Švédskem dodal i před prohru 3:8 českým florbalistkám sebevědomí. "Tam rozhodly ve třetí třetině individuální chyby. Když se všechno sejde, naladíme formu a budeme hrát všechny, jak máme, mohlo by to vyjít," míní Urbánková. Dnešní trénink vynechaly pro drobné zdravotní potíže Anna Niemcová a Anet Jarolímová.

Švédská hvězda Emelie Lindströmová bude útočit na další historický rekord MS. Chybí jí jediná trefa k vyrovnaní krajanky Hermine Dahlerusové, který nastřílela 37 gólů. Lindströmová už vládne historické produktivitě se 70 body z 22 zápasů i pořadí nahrávaček s 34 asistencemi. Obě mety překonala v základní skupině v Brně.

Duel českých florbalistek začne v sobotu v 17:00 a předcházet mu bude od 14:00 boj o finále mezi Švýcarskem a Finskem. Oba zápasy vysílá přímým přenosem ČT Sport, stejně jako nedělní duel o bronz (12:30) a finále (15:30).

Související