České florbalistky prohrály v souboji o třetí místo na mistrovství světa v Ostravě se Švýcarskem 3:4 v prodloužení a neobhájily historický bronz ze St. Gallenu z roku 2011. Před rekordní návštěvou historie světových šampionátů žen 5021 diváků rozhodla v čase 67:19 Silvana Nötzliová.

Švýcarky tak oplatily týmu trenérů Karolíny Šatalíkové, Markéty Šteglové a Michala Jedličky dva roky starou prohru a stejně jako na minulém šampionátu zůstal výběr pořádající země mimo stupně vítězů. Tým kouče Saschi Brendlera, který se jako člen trenérského štábu podílel na zisku stříbra českých florbalistů na MS v roce 2004 ve Švýcarsku, od St. Gallenu porazil Češky už podeváté za sebou.

V úvodní části se hrálo dlouho bez velkých šancí a pokusy z dálky obě brankářky Christianová i Schmidová kryly. Největší potíže před českou brankou nadělal pokus Rüttimannové, pak nebezpečně vystřelila Nötzliová. Na druhé straně minula z dobré pozice Urbánková, pak u pravé tyče neuspěla Žůrková, která ještě vzápětí připravila největší možnost pro Paulovičovou. Té ale chyběla přesnější koncovka.

Úvod druhé části patřil Švýcarkám, Christianové pomohla tyč po střele Bärtschiové a český tým měl štěstí i po pokusu Frickové. Vyloučení Žůrkové už soupeřky proměnily ve vedení, když po střele Rüttimanové dorazila míček do odkryté branky Bärtschiová.

Český tým svou početní výhodu při trestu Rüttimannové nevyužil a ve 32. minutě Švýcarky zvýšily. Brankářka Schmidová výhozem našla Stellaovou, která se prosadila v souboji s Čapkovou a z otočky zamířila přesně k levé tyči. Domácí výběr pak odolal v dalším oslabení a snížit mohla Jarolímová.

Po 44 vteřinách třetí třetiny ale při trestu Nötzliové po přihrávce Bočanové snížila do odkryté branky Dominika Šteglová a ve 44. minutě vyrovnala Halfarová. Další šance měly Paulovičová a Krupnová, ale do vedení šly po tečované střele Kernové znovu Švýcarky. V 50. minutě bylo opět vyrovnáno, osamocená Krupnová prostřelila Schmidovou mezi nohy.

Drama pokračovalo, v 57. minutě Dominika Šteglová při signalizovaném vyloučení trefila pravou tyč. V oslabení ale zahrozily Nötzliová ze standardní situace a Ulberová. Na druhé straně netrefila skákající balonek do prázdné branky Bočanová.

V nastavení nejdříve domácím hráčkám pomohla po dorážce Putziové tyč, ale Nötzliová po trestném úderu sebrala českému týmu naději na druhou medaili v historii.

Florbalová miss na plochu nesměla

Český florbal vyhlásil při domácím MS svou první miss, ale vítězka soutěže Nikola Dědková z České Lípy na plochu ostravské ČEZ Arény na korunovaci nemohla. Po odporu proti spojování soutěže krásy se sportem ve švédských médiích a kritice prezidenta Mezinárodní florbalové federace Tomase Erikssona organizátoři změnili plány a devatenáctiletá kráska dostala korunku jen v televizním přenosu.

"Myslím si, že každý má právo říct si názor, žijeme ve svobodné zemi. Nebudu lhát, že mě to nemrzelo. Ale takový je život, člověk se s tím musí poprat a jít dál. Stejně nic jiného nejde dělat," reagovala Dědková na fakt, že si nemohla korunovaci vychutnal před 5021 diváky v hale.

MS ovládly Švédky

Florbalistky Švédska potvrdily svou suverenitu a porazily ve finále mistrovství světa v Ostravě Finsko 5:1. Tým trenéra Curta Söderströma usedl na trůn počtvrté za sebou a na celkově devátém světovém šampionátu získal už šesté zlato.

Čtyřmi body za hattrick a jednu asistenci se zaskvěla ve finále Anna Jakobssonová. Finky se musely spokojit stejně jako před dvěma roky v St. Gallenu se stříbrnou medailí.

ČR - Švýcarsko 3:4 v prodl. (0:0, 0:2, 3:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 41. D. Šteglová (A. Bočanová), 44. Halfarová (Krupnová), 50. Krupnová (Urbánková) - 25. Bärtschiová (Rüttimann), 32. Stellaová (Schmidová), 48. Kernová, 68. Nötzliová (Martiová). Rozhodčí: Anderssonová, Jensenová (obě ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 5021.

Sestava ČR: Christianová - Krupnová, Jílková, Černá, Čapková, Halfarová, Niemcová - Jarolímová, Urbánková, D. Šteglová - Hašová, H. Sládečková, Hyršlová - Žůrková, Paulovičová, Vojáčková - od 41. navíc A. Bočanová. Trenéři: Šatalíková, M. Šteglová a Jedlička.