Když tělo řekne dost, nedá se zkrátka nic dělat. Nepříjemnou pravdu si uvědomila i americká lyžařská hvězda Lindsey Vonnová a měsíc před olympiádou ohlásila, že zlato ve sjezdu v Soči obhajovat nebude. Čtyřnásobnou vítězku Světového poháru nepustí na olympijské hry zraněné pravé koleno, s nímž byla loni v únoru po mistrovství světa na operaci.

"Jsem zdrcená, že musím oznámit, že nejsem schopná závodit v Soči. Dělala jsem, co se dalo, abych se vyrovnala s faktem, že nemám přední zkřížený vaz, ale koleno je prostě příliš nestabilní na to, abych mohla soutěžit na této úrovni," uvedla dnes Vonnová na svém webu.

Lindsey Vonnová

Narozena: 18.10. 1984, Saint Paul, USA
Národnost: americká
Výška: 178 cm
Klub: Vail SSC
Značka lyží: HEAD
Úspěchy: olympijská vítězka (2010, sjezd), 2x mistryně světa (2009, sjez, super-G), 4x celková vítězka Světového poháru (2008–10, 2012)

Devětadvacetiletá královna rychlostních disciplín se zranila na loňském mistrovství světa ve Schladmingu v superobřím slalomu. Při pádu si přetrhla zkřížený i postranní vaz a zlomila si i hlavici holenní kosti. Ještě v únoru ve Vailu se podrobila operaci a na lyže se postavila po sedmi měsících.

Její návrat do Světového poháru zpomalil listopadový pád v tréninku, při němž si koleno znovu poranila. Na začátku prosince absolvovala Vonnová tři závody ve svém oblíbeném Lake Louise, kde bylo jejím nejlepším výsledkem páté místo v super-G. Poté ještě před Vánoci zkusila sjezd ve Val d'Isére, při němž si však koleno zhmoždila a kloub jí začal otékat.

Vítězka 59 závodů Světového poháru poté oznámila, že další závody vynechá a plánovala se postavit na start až v únoru v Soči. Nakonec však vzdala i tuto snahu a podrobí se dalšímu chirurgickému zákroku. "Brzy půjdu na operaci, abych byla příští únor připravená na mistrovství světa doma ve Vailu," dodala Vonnová.

Přítelkyně světové golfové jedničky Tigera Woodse měla v Soči kromě zlata ze sjezdu obhajovat i bronz ze super-G. Ve sbírce má také pět medailí z mistrovství světa včetně dvou zlatých.

Související