Čeští hokejisté nedokázali ve svém třetím zápase na olympijských hrách v Soči překonat brankáře Jonase Hillera a prohráli se Švýcarskem 0:1. Tým kouče Aloise Hadamczika tak v základní skupině C obsadil s jednou výhrou a dvěma porážkami třetí místo, v úterý ho čeká osmifinále.

V Soči se představili také běžkyně na lyžích, které ve štafetě skončili desáté. Večer pak čtveřice skokanů Hájek, Janda, Koudelka a Matura příliš neuspěla, nejlépe skončil osmnáctý Jan Matura.

18:00 Hokej - muži: Švýcarsko - ČR,
19:30 Skoky na lyžích - velký můstek muži (Hájek, Janda, Koudelka, Matura).

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:09
Zapojte se do dění i vy! #ZOH2014

Vítáme vás u sobotní on-line reportáže ze zimních olympijských her v Soči. Do jejího dění se můžete zapojit i vy svými postřehy či názory na Twitteru s hashtagem #ZOH2014 nebo #soči. Nejzajímavější komentáře se pak objeví i zde.

08:27
Češi potřebují Švýcary porazit, Eliáš nenastoupí

Hokejisté potřebují nad Švýcarskem co nejvýrazněji vyhrát, aby udrželi naději na přímý postup do čtvrtfinále. Vedle tří vítězů skupin si ho totiž zajistí i tým s nejlepší bilancí z druhého místa, jenže po pátečních vysokých výhrách Kanady a Finska ve skupině B to pro Čechy příliš příznivě nevypadá.

Švýcaři už Čechy na hrách jednou porazili (v Turíně před osmi lety překvapivě vyhráli v základní skupině 3:2) a od té doby se ještě výrazně zlepšili. Loni poslali české hokejisty domů z MS ve Stockholmu už ve čtvrtfinále a nakonec senzačně získali stříbro.

Hadamczikí se bude muset obejít bez nemocného útočníka Patrika Eliáše. Naopak premiérový start na hrách i v seniorské reprezentaci čeká obránce Radka Gudase. Kdo nahradí v sestavě útočníka New Jersey, zatím Hadamczik neřekl, potvrdil pouze, že do hry poprvé zasáhne Gudas, který bude hrát ve dvojici s Tomášem Kaberlem. Dostane tak šanci místo Michala Rozsívala.

09:06
Jágrovi už je 42 let, Plekanec mu zajistil dort

Dvojice nejmladších hokejových reprezentantů Radko Gudas a Ondřej Palát ráno symbolicky předala dort Jaromíru Jágrovi k dnešním 42. narozeninám. Hvězdný útočník dostal v Soči čokoládový dort před ranním rozbruslením v kabině národního týmu. Svíčky však na něm zřejmě vzhledem k protipožárním opatřením v Bolšoj aréně chyběly.

Jágr si užil i aplausu spoluhráčů a jen pro něj hrála píseň Hodně štěstí, zdraví. S přáním zajistit dort pro oslavence přišel za funkcionáři kapitán týmu Tomáš Plekanec. Hokejisté ale v minulých dnech neoficiálně přiznávali, že pro oporu mužstva chystají menší překvapení.

09:34
Slalom vyhrála Fenningerová, Křížová skončila sedmnáctá

Rakušanka Anna Fenningerová vyhrála superobří slalom. Třetí žena průběžného pořadí Světového poháru v této disciplíně dnes za sebou nechala o 0,55 sekundy Marii Höflovou-Rieschovou z Německa. Třetí skončila další Rakušanka Nicole Hospová. Do cíle obtížné trati, kterou nezvládla řada závodnic, dorazily obě české reprezentanky. Klára Křížová skončila sedmnáctá, Kateřina Pauláthová ve třetí desítce.

Výsledky: 1. Fenningerová (Rak.) 1:25,52, 2. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,55, 3. Hospová (Rak.) -0,66, 4. Gutová (Švýc.) -0,73, 5. Mazeová (Slovin.) -0,76, 6. Aufdenblattenová -1,27, 7. Suterová (obě Švýc.) -1,37, 8. Mancusová (USA) -1,52, 9. Rebensburgová (Něm.) -1,56, 10. N. Fanchiniová (It.) -1,68, ...17. Křížová -2,78, 25. Pauláthová (obě ČR) -4,65.

10:46
11:25
Slováci ostudně prohráli se Slovinskem

Hokejisté Slovinska se postarali o největší překvapení dosavadního průběhu olympijského turnaje, když ve skupině A porazili Slovensko 3:1. Nováček pod pěti kruhy získal díky brankám Roka Tičara, Tomaže Razingara a Anžeho Kopitara proti semifinalistovi minulé olympiády premiérové body. Tým českého trenéra Vladimíra Vůjtka dostal po debaklu s USA 1:7 na turnaji další ránu a ztratil šanci na přímý postup do čtvrtfinále.

11:43
Rychlobruslařka Novotná nezvládla rozjížďky

Rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná vypadla v závodu na 1500 metrů v rozjížďce. Ve své jízdě skončila na posledním šestém místě, na postupující trojici ztratila půl sekundy. Devětadvacetiletá česká reprezentantka se po startu nakrátko dostala do čela, pak nějaký čas jezdila na třetím místě. Na další zvýšení tempa ale nedokázala zareagovat, klesla na poslední pozici a tu už nevylepšila ani ve finiši.

"Jsem zklamaná. Trošku se taktizovalo a já jsem asi vyrazila dopředu moc brzy a pak jsem tam nedokázala být v pravou chvíli," řekla Novotná, která startuje již na čtvrté olympiádě.

12:13
Běžecké štafetě kralovaly Švédky

Švédské kvarteto získalo díky finišmance Charlotte Kallaové zlato ve štafetě běžkyň na lyžích na 4x5 km. Druhé skončilo Finsko a bronz má Německo. Favorizované Norky dojely až páté. Češky byly po prvním úseku díky Evě Vrabcové-Nývltové na druhém místě, ale Karolína Grohová, Petra Nováková a Klára Moravcová kontakt s elitou neudržely a celkem nabraly na 10. místě ztrátu 3:27,1 minuty.

Výsledky: 1. Švédsko (Ingemarsdotterová, Wikenová, Haagová, Kallaová) 53:02,7, 2. Finsko (Kyllönenová, Saarinenová, Niskanenová, Lähteenmäkiová) -0,5, 3. Německo (Fesselová, Böhlerová, Nystadová, Herrmannová) -0,9, 4. Francie -45,0, 5. Norsko -53,6, 6. Rusko -1:03,6, 7. Polsko -1:36,2, 8. Itálie -2:17,2, 9. USA -2:30,7, 10. ČR (Vrabcová-Nývltová, Grohová, Nováková, Moravcová) -3:27,1.

13:26
Začíná hokejový šlágr dne, Rusko nastoupí proti USA
14:01
Novotná nakonec 31., vyhrála Číňanka Jang

Rychlobruslařka Kateřina Novotná, která vypadla na olympijských hrách v Soči v závodu na 1500 metrů v rozjížďce, nakonec v celkovém pořadí obsadila 31. pozici. Zvítězila obhájkyně zlata z Vancouveru Číňanka Čou Jang. Stříbro získala Sim Sok-he z Koreje, třetí ve finále dojela Italka Arianna Fontanaová, která už v Soči vybojovala stříbrnou medaili na pětistovce.

14:06
Rusko hraje se Spojenými státy bez branek

V úvodní třetině hokejového zápasu mezi domácím Ruskem a Spojenými státy branka nepadla, byť šancí rozhodně nebylo málo. Američané si alespoň do druhé dvacetiminutovky převezmou přesilovou hru, kterou se jim v závěru té první využít nepodařilo.

Rusko: Bobrovskij - Markov, Vojnov, Medveděv, Jemelin, Tjutin, Nikulin, Bělov, Nikitin - A. Radulov, Dacjuk, Kovalčuk - Sjomin, Malkin, Ovečkin - Tarasenko, Anisimov, Kuljomin - Ničuškin, Těreščenko, Popov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

USA: Quick - Martin, Orpik, McDonagh, Suter, Shattenkirk, Fowler, Carlson - Callahan, Backes, Parise - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - P. Kane, Kesler, Brown - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.

14:25
Curleři Švédska a Číny se přetahují o vedení

Curling - muži: Švédsko - Německo 8:4, Švýcarsko - Dánsko 9:3, Kanada - Británie 7:5, Čína - Rusko 9:6.

Průběžné pořadí: 1. Švédsko a Čína 7 zápasů/6 vítězství, 3. Kanada a Británie 7/5, 5. Norsko 6/3, 6. USA 6/2, 7. Dánsko, Rusko a Švýcarsko 7/2, 10. Německo 7/1.

15:11
Nejmladší hokejista opouští Soči

Hokejisté Finska přišli pro zbytek olympijských her o osmnáctiletého útočníka Aleksandra Barkova. Nemladší hráč turnaje utrpěl v pátečním utkání proti Norsku (6:1) neupřesněné zranění v dolní části těla.

15:46
Rusům nebyl uznán gól

Hokejisté Spojených států drží v polovině třetí třetiny remízový stav 2:2 v souboji s domácím Ruskem i díky tomu, že gól Tjutina nebyl uznán kvůli již předtím posunuté brance.

16:17
Američanům vystřelil výhru v nájezdech Oshie

Až osmá série samostatných nájezdů musela rozhodnout o vítězi duelu mezi Ruskem a Spojených států. Nakonec si bod navíc berou američtí hokejisté za výhru 3:2 především díky TJ Oshiemu, jenž jel hned šest nájezdů, z nichž čtyři proměnil.

Rusko - USA 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 30. Dacjuk (Markov, A. Radulov), 53. Dacjuk (Markov) - 37. Fowler (Van Riemsdyk, Kessel), 50. Pavelski (P. Kane, Shattenkirk), rozhodující sam. nájezdech Oshie. Rozhodčí: Meier (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Devorski, Wilmot (oba Kan.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 11.678.

16:23
Polský rychlobruslař Bródka šokoval na 1,5km trati

Olympijským vítězem na 1500 metrů se stal senzačně Zbigniew Bródka, jenž vybojoval první rychlobruslařské zlato pro Polsko v historii. Devětadvacetiletý závodník porazil v Soči o pouhé tři tisíciny sekundy Nizozemce Koena Verweije, bronz získal Kanaďan Denny Morrison.

16:47
Skikrosařka si zlomila obratel

Ruská lyžařka Maria Komissarovová při dnešním tréninku na olympijský skikros utrpěla vážné zranění páteře a musela okamžitě podstoupit operaci v nemocnici nedaleko areálu ve středisku Krasnaja Poljana. Třiadvacetiletá lyžařka má zlomený a vychýlený hrudní obratel.

17:12
Sportovci si stěžují na příliš teplé počasí

Neobvykle upocení byli po tréninku na velkém skokanském můstku sdruženáři, kteří se na olympijských hrách v Soči chystají na úterní závod. Sportovci, kteří jsou zvyklí prát se spíš s nevlídnými mrazivými podmínkami, se nyní musejí vyrovnávat s jarním počasím. Teplota ve skokanském areálu v Roza Chutor dnes totiž dosáhla až 18 stupňů Celsia.

18:01
Duel Česka se Švýcarskem začal

Úvodní buly vyhrál Tomáš Plekanec, Češi hrají v bílých dresech.

18:12
Švýcaři začali aktivněji

Po pěti minutách hry jsou Švýcaři výrazně aktivnější, na Ondřeje Pavelce už vyslali šest střel.

18:19
Rus Treťjakov kraloval ve skeletonu

Alexandr Treťjakov se stal na domácí dráze v Soči prvním ruským olympijským vítězem ve skeletonu. Úřadující mistr světa porazil v součtu čtyř jízd o 81 setin sekundy Lotyše Martinse Dukurse, jenž byl druhý už před čtyřmi lety ve Vancouveru. Bronz získal Američan Matthew Antoine.

18:22
Češi zatím vystřelili jen dvakrát

Po deseti minutách první třetiny si čeští hokejisté připsali pouhé dvě střely, naopak Ondřej Pavelec musel zasahovat už devětkrát. Zásluhu na tom má i vyloučení Gudase, které ale Češi přečkali bez pohromy.

18:27
Jágr trefil spojnici

Češi se po počátečním tlaku Švýcarů osmělili a elitní formace si vytvořila dobrou šanci v útočném pásmu, po níž trefil Jaromír Jágr z úhlu spojnici břevna a tyče švýcarské branky.

18:28
Švýcarsko vede 1:0

Třináctá střela už končí za zády Ondřeje Pavelce. Simon Bodenmann po zaváhání obránce Šmída vystřelil prudce a hlavně přesně přímo do šibenice české branky, Švýcarsko tak po 14 minutách vede 1:0.

18:32
18:34
Michálek minul odkrytou klec

Útočník Milan Michálek mohl střílet do odkryté brány po perfektní přihrávce Krejčího, střela mu ale nesedla a skončila na vnější konstrukci Hillerovy svatyně.

18:39
Po první třetině Češi prohrávají 0:1

Švýcarsko vede v posledním utkání základní skupiny po první třetině 1:0. Češi byli sice prvních deset minut pod tlakem, gól ale nedostali a pak si začali vytvářet šance. Přesto nakoneci nkasovali, když se prosadil Simon Bodenmann.

18:51
Lotyšsko drží krok se Švédskem

Přestože se švédští hokejisté dostali v souboji s outsiderem z Lotyšska do vedení zásluhou Berglunda, po úvodní dvacetiminutovce je stav 1:1, protože se v předposlední minutě trefil Darzinš.

18:54
Druhá třetina začíná

Čeští hokejisté začnou druhou třetinu s výhodou přesilové hry, neboť v závěru té předchozí fauloval Diaz Jágra.

19:05
Další přesilovka po faulu na Jágra

Prvních šest minut druhé třetiny bylo zcela v režii českého družstva, gól z toho ale nerezultoval. Změní se něco při vyloučení Blindenbachera po dalším nedovoleném zákroku na Jágra?

19:20
Ostatní čeští sportovci fandí hokejistům
19:26
Zítřejší štafeta běžců na lyžích bude i s Kožíškem

Dušan Kožíšek figuruje překvapivě v nominaci českých běžců na lyžích pro nedělní štafetu, která bude na olympijských hrách v Soči obhajovat bronzové medaile z Vancouveru. O nominaci rozhodl trenér Miroslav Petrásek po dnešním tréninku, do závodu nastoupí ještě Aleš Razým, Lukáš Bauer a Martin Jakš.

19:26
Češi prohrávají i po druhé třetině

I po druhé třetině platí stav zápasu mezi Českem a Švýcarskem 0:1. Svěřenci Aloise Hadmczika sice převzali taktovku hry, ale do vážnějších šnací se přes pozorně bránícího soupeře nedostávají.

19:42
Třetí třetina začíná

Čeští hokejisté mají poslední dvacetiminutovku na to, aby otočili vývoj utkání se Švýcarskem. Na úvod dostal "sekerou" přes ruce Jaromír Jágr, rozhodčí to však neviděli.

19:50
Plekanec orazítkoval tyč

Tomáš Plekanec si nabruslil na mezikruží, odkud sice ostrou ranou překonal Hillera, avšak jeho střelu zastavila branková konstrukce. Češi hrají další přesilovou hru.

19:58
Hiller drží akcie Švýcarska

V početní výhodě měl obrovskou šanci Plekanec, jenže švýcarský gólman Hiller se blýskl perfektním zákrokem a kotouč vyrazil nad branku. Švýcarsko stále vede 1:0.

20:01
Skokané na lyžích jsou ve druhém kole

Všichni čtyři čeští skokané na lyžích - Janda, Matura, Koudelka, Hájek - postoupili na velkém můstku do finále. Nejlepší z nich je na jedenácté pozici Jan Matura.

20:08
Pět minut před koncem je stav stále 0:1

Posledních pět minut mají čeští hokejisté na to, aby alespoň vyrovnali nepříznivý stav v utkání se Švýcary. Ti stále vedou o jedinou branku.

20:13
Češi hrají bez Pavelce

V šesti hráčích v poli to na posledních 40 vteřin zkusí svěřenci ALoise Hadamczika. Ten nechal Ondřeje Pavolce na střídačce.

20:17
Švýcarsko vítězí 1:0

Gólový recept dnes na brankáře Hillera čeští hokejisté nenašli, proto Švýcarsku stačil k výhře jediný gól, který v první třetině vstřelil Bodenmann. Svěřenci Aloise Hadamczika končí ve skupině třetí a v somifinále je čeká potenciálně těžší soupeř, než jejich dnešního soupeře.

ČR - Švýcarsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 15. Bodenmann (Hollenstein, Romy). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pollock - Kovachik (oba Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.253.

ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Gudas, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Hanzal, Erat - Frolík, Nedvěd, Palát. Trenér: Alois Hadamczik.

Švýcarsko: Hiller - Streit, Diaz, Vauclair, Seger, Josi, Weber, Blindenbacher - Bieber, Traschler, Ambühl - Moser, M. Plüss, Niederreiter - Brunner, Cunti, Wick - Bodenmann, Romy, Hollenstein - Gardner. Trenér: Sean Simpson.

20:27
Postřeh Jindřicha Šídla
20:42
Skokanům se ve druhém kole nedařilo, veterán Kasai má stříbro

Čeští skokané na lyžích ve druhém kole na povedené první kolo nenavázali. Jan Matura se nakonec propadl na osmnácté místo, Roman Koudelka je hned za ním. Zlato získal Polák Kamil Stoch před japonským veteránem Noriakim Kasaiem, bronz putuje do Slovinska zásluhou Petera Prevce.