Olympijské hry v Soči dnes poznamenaly dva dopingové případy. Pozitivní testy na zakázané stimulanty měli německá biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová a italský bobista William Frullani, z dřívějších dob známý jako reprezentant v desetiboji. Oba byli z her okamžitě vyloučeni a čeká je disciplinární řízení.

Bývalá běžkyně na lyžích potvrdila pozitivní test v podvečer v oficiálním prohlášení. V jejím těle byl zjištěn stimulant metylhexanamin a jeho nález potvrdila i analýza kontrolního vzorku.

"Právě prožívám nejděsivější noční můru, jakou si člověk dokáže představit. Vůbec si nedokážu vysvětlit, jak mohlo k pozitivnímu testu dojít," napsala Němka. Prý si nechávala i své výživové doplňky předem prověřit v laboratoři.

Třiatřicetiletá majitelka dvou zlatých a tří stříbrných medailí z předchozích tří olympiád, kde startovala ještě v běhu na lyžích, nastoupila v Soči ve všech závodech. Čtvrtá skončila v závodě biatlonistek s hromadným startem i ve smíšené štafetě, kde Češi slavili v obou případech stříbro. Ve sprintu byla jedenáctá, ve stíhačce 27. a ve vytrvalostním závodě 20., z výsledkových listin ale bude vyškrtnuta. Do dnešní štafety nenastoupila.

Sachenbacherová-Stehleová, jež k biatlonu přešla před dvěma lety, měla potíže s dopingovými komisaři už před olympiádou v Turíně 2006. Den před slavnostním zahájením měla zvýšené hodnoty krevního obrazu a následovalo pozastavení činnosti na pět dnů. Nestihla proto úvodní závod.

Bývalý atlet Frullani doplatil na doping jako bobista.William Frullani v Göteborgu 2006

Pozitivní test Frullaniho byl potvrzen ještě předtím, než bobista v Soči zasáhl do soutěže. Zástupci Italského olympijského výboru (CONI) oznámili, že závodník měl při úterní kontrole pozitivní test na stimulant dimetylpentylamin. Funkcionáři proto bývalého desetibojaře vyřadili z posádky čtyřbobu, kde ho na místě brzdaře nahradil Samuele Romanini.

O Frullaniho pozitivním testu informoval italskou výpravu Mezinárodní olympijský výbor. Vzorek komisaři odebrali při mimosoutěžní kontrole v olympijské vesnici. Čtyřiatřicetiletý Frullani podle CONI požádal o novou analýzu, která pozitivní výsledek potvrdila.

Organizátoři her v Soči plánovali provést během olympiády rekordních 2453 dopingových kontrol, z toho 1269 ještě před začátkem soutěží. Na testy chodí automaticky pět nejlepších v každé disciplíně, další pak určí los.

Od zimní olympiády v Grenoblu v roce 1968, kdy měly dopingové testy premiéru, se objevilo na zimních hrách 20 dopingových případů, což je výrazně méně než na letní olympiádě. V Innsbrucku 1976 neprošel dopingovou kontrolou československý hokejista František Pospíšil, u něhož zkouška odhalila kodein, který si vzal proti chřipce.

Nejvyšší počet dopingových případů zažily ZOH v Salt Lake City a v Turíně, shodně po sedmi. Před čtyřmi lety ve Vancouveru byla potrestána polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková.