Bude konec stejně dobrý jako olympijské představení? Biatlonistům vrcholí sezona a čeští olympijští medailisté Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková mají na dosah nejlepší umístění ve světovém poháru v kariéře. V Oslu se uskuteční ve čtvrtek, v sobotu a v neděli poslední tři závody této zimy. 

Jistotu zlepšení životního maxima v konečném pořadí má z českého tria Vítková, která posune své hranice čtvrtou sezonu po sobě. Loni byla šestnáctá a letos nejspíše skončí poprvé v elitní desítce. Před závody na Holmenkollenu je průběžně šestá. 

"Věřím, že i v Oslu budu v pohodě a ještě nějaké body posbírám. Myslím, že mám dobrou výchozí pozici, i kdybych něco pokazila. To mi dodává více klidu," řekla Vítková po závodech v Kontiolahti svazovému webu.

O místo před ní je pátá Soukalová. Dvojnásobná stříbrná medailistka ze Soči už vyhrála malý glóbus za vytrvalostní závody a má šanci v SP vylepšit loňské šesté místo. "Být v pětce je pro mě sen. Jak jsem povahou pesimistka, proto nějak nevěřím, že bych se tam mohla udržet," řekla Soukalová serveru iDnes.

Před rokem Soukalová senzačně ve finále SP v Chanty Mansijsku všechny tři závody vyhrála. Letos ale byla po únorové olympiádě nemocná, proto krotí optimismus, i když v Kontiolahti dojela ve sprintu třetí. "Když budu na konci sezony do deseti, budu moc spokojená. Vzhledem k výpadkům, co jsem měla, je vlastně zázrak, že se pořád držím mezi nejlepšími," řekla česká biatlonistka, která v úvodu sezony světový pohár vedla.

Na hranici svého životního umístění v SP balancuje i Moravec. Trojnásobný medailistka ze Soči je průběžně třináctý, o místo za svým loňským maximem. Třeba na osmého Simona Schemppa z Německa ztrácí jen 44 bodů.

Francouz Martin Fourcade už je jistým držitelem velkého křišťálového glóbu. Mezi ženami se o titulu rozhodne mezi vedoucí obhájkyní titulu Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a loučící se norskou legendou Torou Bergerovou. 

Finále začne čtvrtečními sprinty, v sobotu jsou na programu stíhací závody a v neděli sezonu uzavřou závody s hromadným startem.

Související