Novým šéfem poslanců ODS se stal Zbyněk Stanjura, vlivný člen strany z Moravskoslezského kraje. Nahradil tak Petra Tluchoře. Stanjura se zapojil až do třetího kola volby a dostal 33 z 53 hlasů poslanců občanské demokracie. Pomohla podpora premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, za jehož muže je Stanjura považován.

"Stanjuru znám více než patnáct let a považuji ho za nesmírně kvalitního politika. Předpokládám, že bude plnit roli svorníku poslaneckého klubu," řekl ve středu Nečas.

V prvních dvou kolech se nerozhodlo mezi Martinem Doktorem a Petrem Tluchořem, kterému v prvním kole tajné volby chyběl ke zvolení jediný hlas.

Tluchořovi, který byl před středečním jednáním klubu považován za favorita na post předsedy klubu, uškodilo zmíněné vystoupení premiéra Nečase. Ten Tluchoře tvrdě zkritizoval za jeho působení během nedávné vládní krize, na následné tiskové konferenci však odmítl komentovat, zda dosavadního šéfa vyzval k nekandidování a proč.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Poslanecký klub ODS si ve středu dopoledne zvolil nového šéfa Zbyňka Stanjuru. Dosavadní předseda Petr Tluchoř neobhájil pozici lídra. Uškodila mu aféra, v níž se měl společně s Kristýnou Kočí z Věcí veřejných podílet na přípravě puče ve VV i v ODS.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.