Poslanci by v budoucnu mohli brát 230 tisíc korun hrubého měsíčně. Tento superplat by spojil všechny části příjmu, které si nyní poslanci nárokují ve formě všemožných náhrad: například za pronájmy kanceláří, cestovné či telefony.

O tom, že v Poslanecké sněmovně vzniká zákon o nových platech poslanců, informovala čtvrteční vydání deníků Mladá fronta Dnes a Právo. Stát díky tomu ušetří, tvrdí předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS), který novelu sepsal. HN se poslance Suchánka zeptaly na podrobnosti návrhu.

HN: Pracujete na návrhu zákona, který má všechny poslanecké náhrady sloučit s platem. Kolik tedy nakonec budou poslanci brát?

Musíme sečíst, jaké jsou celkové náklady na jednoho poslance měsíčně (mimo asistentů), a hrubý plat před zdaněním by měl vycházet z této částky. A měl by být v každém případě nižší.

Přesnou částku jsme ještě neurčili. Jde o to, snížit objem mezd, které sněmovna vyplácí. Nebude muset zaměstnávat lidi, kteří zpracovávají různé výkazy za náhrady.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.